برای بررسی اخرین تغییرات و قوانین جدید مهاجرت به استرالیاگفته های دکتر سیروس احمدی کارشناس رسمی مهاجرت به استرالیا را برای شما ذکر می کنیم .همچنین با گوش دادن به پادکستی که در آخر متن قرار گرفته می توانید گفته های دکتر احمدی را گوش دهید:

در روز سه شنبه 9 اوریل اخبار جدیدی درباره ویزاهای والدین گفته شده است.

برای ویزاهای موقت والدین از 17 اوریل می توان شروع به درخواست کرد..بنابراین برای اسپانسر شیپ والدین خود می توانید اقدام کنید.

کسانی که می خواهند پدر ومادر خود را یا یکی از آنها را به استرالیا بیاورند از 17 اوریل تقاضای اسپانسر شیپ خود را ارائه دهند.در زمانی که اسپانسرشیپ شما پذیرفته شود انگاه می توانید برای ویزای موقت والدین خود اقدام کنید.

محدودیت این ویزا 5 هزار نفرل در سال است. حداکثر مدت زمان زندگی در استرالیا با این ویزا 10 ساله است.بنابراین به صورت 3 یا 10 ساله می تواند باشد.بسته به این که چه ویزایی را فرد می خواهد بگیرد سه ساله و یا پنج ساله هستند.همچنین هزینه هر کدام از این ویزاها متفاوت است.

این نوع ویزا چه فرقی با ویزاهای توریستی دارد؟

فرق ان با ویزاهای توریستی این است که برخلاف ویزای توریستی فرد نیاز نیست استرالیا را ترک کند.در ویزاهای توریستی هر 12 ماه یا 18 ماه بیشتر نمی توان در استرالیا ماند.

ویزای والدین multiple entery است. به این معنی که هر فرد می تواند هر چند بار که بخواهد به استرالیا وارد یا خارج شود.معمولا موقعی که فرد می خواهد برای ویزاهای موقت دوم اقدام کند باید 3 ماه یا 90 روز از کشور خارج شود و بعد بتواند برگردد.مثلا اگر کسی  ساله دارد و می خواهد برای ویزای دوم اقدام کند باید از کشور خارج شود.البته در شرایط خاصی هم اسپانسر می تواند تقاضا دهد و این شرایط را تغییر دهد،مانند زمانی که بیماری خاصی فرد داشته باشد.

ویزا والدین مانند ویزاهای توریستی اجازه کار ندارد و شرایط 8103 برای این ویزا نیز وجود دارد.والدین در استرالیا اجازه کار نخواهند داشت.

هزینه اقدام برای اسپانسری 420 دلار است.هزینه تقاضا ویزا نیز اگر فردی ویزای 3 ساله بخواهد 5 هزار دلار است.برای ویزای 10 ساله باید 10 هزار دلار پرداخت کنید.ولی این مبلغ را همان اول پرداخت نمی کنید.مثلا داگر ویزای پنج ساله بخواهید ابتدا هزار دلار ان را باید پرداخت کنید ،بعدا اگرل قرار شد انها ویزا دهند 4 هزار دلار مابقی را پرداخت می کنید.ولی اگر ویزای شما رد شد هزار دلار برگردانده نمی شود.البته این احتمال هم هست که ویزای شما refuse شود که دلایل آن را عرض می کنیم.

اما چه کسی می تواند اسپانسر شود؟

فردی که سیتیزن،رزیدنت یا شهروند استرالیا باشد.

18 سال یا بیشتر داشته باشد.

فرزند بیولوژیکی یا فرزند خوانده پدر ومادر باشد.

فردی که اسپانسر می شود می تواند برای پدر ومادر همسر خود نیز اسپانسر شود.اگر پدر بیولوژیکی کسی همسر دیگری نیز دارد که ازدواج رسمی ندارند باز هم می تواند برای آنها اقدام کند.ولی توجه داشته باشید که در یک زمان خاص تنها برای 2 نفر فقط می توانید اقدام کنید واسپانسر انها شوید.

نکته ای که متاسفانه برای اکثر افراد ممکن است دشوار باشد این است که حداقل مینیموم درآمد قابل مالیات فرد اسپانسر باید 83454 دلار در سال باشند که این مقدار را در سال گذشته مالی می سنجند.بنابراین اگر شما الان اقدام کنید میزان درامد قابل مالیات شما در سال قبل را بررسی خواهند کرد.

موارد و نکاتی که باید در نظر بگیرید:

تا اخر مدتی که شما اسپانسر والدین خود هستید باید تعهد دهید که هزینه پزشکی والدین خود را پرداخت می کنید.اگر این افراد بخواهند هزینه ای بر دوش دولت بگذارند شما باید آن را بتوانید پرداخت کنید.بخاطر همین است که یکی از شرایط این ویزا بیمه والدین است وباید بیمه شوند.ولی ممکن است هزینه های پزشکی جانبی دیگری داشته باشد که شما باید قادر به پرداخت ان باشید.

علاوه بر ان شما باید تمامی تغییرلات در زندگی خود را به اداره مهاجرت اطلاع دهید واین اختیار را به اداره مهاجرت بدهید که از وضعیت شما در ارگانهای دولتی یا پلیس وغیره با خبر شود تا اگر نیاز بود اسپانسری شما را کنسل کند.

این ویزا یک سری مزایا و معایب هم دارد:

مزایا و معایب ویزا موقت والدین

مهمترین حسن این ویزا این است که مانند ویزای اقامت دائم والدین نیازی به family test  ندارد و فقط یکی از فرزندان هم باشد کافی است.نیازی به وثیقه هم ندارد. ولی همیشه باید بیمه باشند و اسپانسر باید بتواند هزینهای والدین خود را پوشش بدهد.

اگر کسی درآمد 8 هزار دلار در سال قبل نداشت ولی امسل با قرارداد کاری جدید به این مقدار برسد چه؟

ممکن نیست اقدام کند چون براساس درامد مالی سال قبل سنجیده می شود.این فرد می تواند تا اوایل جولای صبر کند و سپس درخواست دهد.

تغییرات در ویزاهای توریستی:

یکی از تغییرات جدید در ویزاهای توریستی به شرح زیر است:

تا قبل از این اگر کسی وسایل وچیزهایی که از دید این کشور غیرقانونی است همراه داشت جریمه می شد ولی الان آفیسر ها این امکان را دارند که اگر این وسایل را همراه فردی کشف کنند ویزای توریستی او را کنسل کنند.با کنسل کردن ان می گویند پرواز بعدی به کشور خود بازگردد.بنابراین از به همراه اوردن وسایل غیر مجاز مانند خوراکی های خام یا تخم گیاه خودداری کنید .اگر این مساله را به انها اطلاع دهید اشکالی ندارد ولی اگر مخفی شود وبعدا انها این چیزها را پیدا کنند ویزا کنسل می شود.

ویزاهای خانواده که نیاز به اسپانسر دارند در ابتدا باید اسپانسر حتما تایید شود.قبلا اسپانسر همزمان مرحله تایید و درخواست اسپانسری را در یک رو ارائه می داد ولی الان ممکن نیست. ابتدا باید اسپانسر تایید شود که مدت زمانی طول می کشد وسپس می تواند برای اسپانسری تقاضا دهد.این مورد برای کل ویزاهای خانواده شامل فرزند ،والدین و فرزند خوانده است .

فایل صوتی مربوط به سخنان دکتر احمدی درباره تغییرات ویزاهای والدین و ویزای توریستی

سیروس احمدی
سیروس احمدی
سیروس احمدی با نزدیک به یک دهه تجربه در امور مهاجرت کشور استرالیا و نیوزلند بعنوان کارشناس رسمی مهاجرت کشور استرالیا با کد شناسه MARN:0854826 و کارشناس رسمی مهاجرت نیوزلند میباشند. بعنوان مشاور مهاجرت امور مهاجرت خدمات مشاوره خود را علاوه بر متقاضیان، بصورت هفتگی از طریق رادیو نشاط استرالیا و همایش های سالیانه در ایران برگزار میگردد. دفاتر مرکزی ایشان در استرالیا سیدنی شرکت Go to Australia Ltd و در ایران با نام شرکت "مهاجران خوش آتیه" شناخته میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


استفاده از مطالب وبسایت با ذکر نام شرکت کاریابی بین المللی مهاجران خوش آتیه مجاز است | نقشه سایت