آلبرتا یکی از سه استان مهم کانادا است. کوه راکای کانادا که بخشی از ان در قسمت غربی بریتیش کلمبیا است در این بخش نیز قرار دارد.به همین دلیل آلبرتا برای اسکی و پیاده روی معروف است.آلبرتا مرکز اصلی عرضه و خدمات برای صنعت نفت خام کانادا،ماسه های نفتی و دیگر منابع شمالی است.برای آشنایی با آلبرتا این مقاله جامع را در مهاجران فردا مرجع آنلاین مهاجرت به استرالیا،مهاجرت به کانادا وکشورهای اروپایی،بخوانید.

شهرهای بزرگ آلبرتا عبارتند از: ادمونتون (پایتخت والیت)، کلگری، بنف و جاسپر. بنف و جاسپر دو پارک ملی زیبا در شمال امریکا دارند.

زمین و منابع


فیزیوگرافی، آب و هوا، خاک و پوشش گیاهی، چهار منطقه بیوفیزیکی در آلبرتا را به وجود آورده است.

منطقه Prairie شامل بسیاری از قسمت های جنوب آلبرتا،زمین های جنوب و شرق است . این چمن زار نسبتا خشک و عمدتا بیابانی است. این زمین به صورت محلی، در مکان هایی از دره های عمیق شکسته می شود و از از 300 متر در شمال شرقی تا بیش از 1460 متر در Cypress Hills در جنوب شرقی، افزایش می یابد. منطقه پارک در مرکز آلبرتا است.

منطقه جنگلی نیمه شمالی استان را پوشش می دهد. در اینجا رودخانه ها و دریاچه های بزرگ چشم انداز زیبایی دارند. عوامل کشاورزی و اقلیمی، به جز در منطقه رودخانه Peace در شمال غربی، مشکلاتی را برای کشاورزی ایجاد می کنند.

زمین شناسی در آلبرتا

قدیمی ترین منظره سطح آلبرتا قسمت شمال شرقی آن، در شرق رودخانه ها و دره های پایین Athabasca است، جایی که سنگ های کریستالی در دوران پرکامبرین (4،000 تا 544 میلیون سال پیش) شکل گرفته اند.

در طول دوران پالئوزوئیک (544 تا 250 میلیون سال پیش)، آلبرتا بین زمین خشک و دریایی تغییر می کرد و زندگی از گیاهان و حیوانات ساده به مهره داران و پوشش گیاهی خشک تبدیل شد. فروپاشی گیاه و حیوانات، بویژه در دوران دونانی (410 تا 353 میلیون سال پیش)، اساس بسیاری از ذخایر نفت و گاز استان را تشکیل داد.

عصر مزوزوئیک (250 تا 65 میلیون سال پیش) نیز تغییرات ارتفاعات زمین و جریان آبهای اقیانوس را در آلبرتا موجب شد. این زمان دوران دایناسورها بود.


عصر کنووزوئیک (65 میلیون سال پیش تا کنون) زمان پرورش کوههای سنگی و ایجاد چارچوب فیزیوگرافی استان بود. حدود 25000 سال پیش یخ های قاره ای زمین آن و تقریبا تمام استان را پوشش داده است.

آب و هوا در آلبرتا

شمال آلبرتا تحت تأثیر حوضه های رودخانه آتاباسکا، هی Hay وPeace قرار دارد که از طریق رودخانه مکنزی به اقیانوس اطلس می ریزد.

بارش سالانه کم، نرخ تبخیر بالا و رواناب سریع باعث کمبود آب مزمن در جنوب آلبرتا می شود که باعث کمبود متوسط در منطقه پارک لند تا کمبود شدید در ناحیه prairie است. از اواخر قرن نوزدهم روش آبیاری در برخی مناطق استفاده شده است. با این حال مقدار آب موجود برای خود آبیاری با استفاده از جریان آب در قسمت رودخانه ساسکاچوان جنوبی محدود شده است.دریاچه Claire و Lesser Blave Lake دو دریاچه بزرگ ترین در آلبرتا هستند.

عرض جغرافیایی آلبرتا 49 درجه شمالی و شمالی 60 درجه شمالی، استان را در منطقه سرد و معتدل قرار می دهد. انتظار میرود که در آلبرتا زمستان سرد و نسبتا کوتاه و تابستان سرد باشد. با این وجود مهمترین عوامل در تعیین درجه حرارت و بارش، ارتفاع و عرض کوه های سنگی و جهت باد های غالب در این منطقه است.

آسمان های آلبرتا عمدتا روشن است. بارش به طور کلی کم است و از حدود 30 سانتیمتر سالانه در جنوب شرقی تا 40-45 سانتی متر در شمال به جز در منطقه کوهستان، جایی که میزان انباشته شدن سالانه 55-60 سانتی متر است.

هوای خشک وتمیز آلبرتا را در معرض نور آفتاب مناسب قرار می دهد. جریان هوا از سمت صخره ها همچنین بادهای چینیو(نوعی باد خشک) گرم و خشک، به ویژه قوی و شایعی را در جنوب غرب آلبرتا را تولید می کند. Chinooks می تواند به طور قابل توجهی در عرض چند ساعت، باعث ذوب شدن برف ها شود.

نفوذ توده هوای اقیانوس آرام در شرق آلبرتا ضعیف است . دمای ماه ژوئیه آن از 20 درجه سانتیگراد در جنوب تا 16 درجه سانتیگراد در شمال است. فصل کاشت در حدود 120 روز در جنوب آلبرتا حدود 60 روز در شمال است. در شمال، فصل ها کوتاه تر و روزها طولانی است.

منابع در آلبرتا

آلبرتا از استان های مهم منبع انرژی در کانادا است. این استان دارای بزرگترین ذخایر نفتی در کشور کانادا (که سومین میزان آن در جهان است) و همچنین مقدار زیادی گاز طبیعی و زغال سنگ است. این استان همچنین دارای بخش عمده ای از زمین های کشاورزی است و به صنعت کشاورزی بسیار اهمیت می دهد.

محیط زیست آلبرتا

تصویب قانون حفاظت و تقویت محیط زیست (1992) یک دوره جدیدی را در حفاظت محیط زیست آلبرتا آغاز کرد. یکی از اقدامات آن شامل حفاظت از هوا، زمین و آب می شود که هدف از انجام این کار، ساده سازی مدیریت منابع استان است، به طوری که مشکلات احتمالی زیست محیطی به راحتی شناسایی و کاهش یابد.

دو از پنج پارک ملی آلبرتا به عنوان پناهگاه حیات وحش آغاز شد. Island Elk (شرق ادمونتون) و Wood Buffalo.

هر دو پارک موفقیت های چشمگیرتری در حفظ دشت ها و گونه های جانوری داشته اند. تعدادی از پارک های استانی و مناطق بیابانی به عنوان ذخایر حیات وحش فعالیت دارند، از جمله پارک بین ایالتی Park Cypress Hills در جنوب شرقی، پارک سر وینستون چرچیل در Lac La Biche و پارک Wildmoreess Willmore در شمال جاسپر. (همچنین پارک های ملی کانادا، جنبش های محیط زیستی و حفاظت).

مردم در آلبرتا

جمعیت آلبرتا در سال 2016، 83.5 درصد شهری بوده است.تقریبا از زمان اولین سرشماری سال 1901، زمانی 75 درصد جمعیت روستایی بودند ولی روند رو به رشد شهرنشینی در طول جنگ جهانی دوم تسریع شد و در سالهای پس از جنگ نیز افزایش یافت.

یکی از مهمترین ویژگی های رشد شهری تمرکز در دو مرکز شهری، کالگری در جنوب آلبرتا و ادمونتون در مرکز آلبرتا است. در سال 1901، 9 درصد جمعیت آلبرتا در ادمونتون یا کالگری زندگی می کردند. در سال 1951، 31 درصد از جمعیت آلبرتا در ادمونتون یا کالگری زندگی می کردند. در سال 2016، حدود 2،2 میلیون نفر در ادمونتون یا کالگری،( یا 53 درصد استان) زندگی می کردند. منطقه حاشیه ادمونتون شامل بسیاری از آلبرتا مرکزی و شمالی و بخش هایی از منطقه رودخانه peace شمال شرقی بریتیش کلمبیا است. منطقه اطراف کلگری شامل Red Deer، به علاوه بخشی از جنوب شرقی بریتیش کلمبیا است.

نیروی کار در آلبرتا

از لحاظ تاریخی، در آلبرتا نرخ بیکاری پایین تر از نرخ ملی بوده و اغلب پایین ترین نرخ در کشور است. به عنوان مثال، نرخ بیکاری استان در سال 2014، 4.7 درصد بود. با این حال، چون اقتصاد آلبرتا به طور ذاتی با تولید نفت و گاز مرتبط است، افزایش و کاهش قیمت نفت تاثیری جدی بر اشتغال دارد. در سال 2015، قیمت نفت به طرز چشمگیری کاهش یافت و به افزایش بیکاری سالیانه تا 9 درصد در سال 2016 منجر شد. از لحاظ تاریخی، این کاهش قیمت نفت به سرعت در حال افزایش بوده است.به عنوان مثال، پایین بودن قیمت نفت بعد از 11 سپتامبر و بعد از بحران مالی سال 2008 .

زبان و قومیت مردم آلبرتا

بر اساس سرشماری سال 2016، بیشترین قومیت ها انگلیسی و آلمانی است. نخستین موج بزرگ مهاجرت از سالهای 1896 تا 1914 به وقوع پیوست که دهها هزار نفر از مهاجران اروپایی با زبان های مختلف و گروه های مذهبی متفاوت وارد آلبرتا شدند. از دهه 1970، مهاجران زیادی از آسیا وارد این شهر شده اند.

این تغییر مهاجرتی در اقلیت آلبرتا منعکس شده است. این استان یکی از بزرگترین جمعیت ها در این کشور است که 23.5 درصد آن (دو استان با درصد بالا، بریتیش کلمبیا و انتاریو، به ترتیب با جمعیت 30 و 29 درصد است). از جمعیت قابل مشاهده اقلیت در آلبرتا، جوامع بزرگی از جنوب آسیا، چینی، سیاه پوست و فیلیپینی است.

دین در استان آلبرتا

اکثریت آلبرتایی ها مسیحی هستند. در حدود 60 درصد آنها در سرشماری سال 2011 مسیح بودند. در همان سال، بزرگترین گروه های غیر مسیحی، مسلمان (سه درصد جمعیت)، Sikh (یک درصد)، بودایی (1 درصد) و هندو (1 درصد) بودند. گروه های مذهبی کوچکتر در آلبرتا نسبت به نقاط دیگر کانادا شامل مورمون ها، مانونیت ها و هاتریت ها هستند. در سال 2011، حدود 32 درصد از جمعیت آلبرتا با هیچ نوع مذهب خاصی شخص نشد.

توسعه آلبرتا

ایجاد استان آلبرتا در 1 سپتامبر 1905 نتیجه منطقی افزایش مهاجرت و پاسخ به مبارزات سیاسی برای استقلال است که در مناطق شمال غربی توسعه یافته بود.ا

آلبرتا در دهه اول خود به عنوان یک استان مرفه بود؛ مهاجرت به آن تسریع شد، برداشت غلات بسیار سودمند بود، جوامع جدید رو به افزایش گذاشت و شبکه خطوط راه آهن به سرعت گسترش یافت. با این حال، خشونت در میان کشاورزان افزایش یافت، که معتقد بودند که آنها به عنوان کارآفرینان مستقل از خط آهن، بانک ها و شرکت های آسانسور هستند. ظهور کشاورزان متحد آلبرتا به عنوان یک حزب سیاسی و پیروزی آنها بر لیبرالها در انتخابات استانی 1921، بخشی از این ناآرامی بود.

از سال 1896 تا 1914، غرب کانادا رشد بی سابقه ای داشت. در طول جنگ جهانی اول، آلبرتا نقش مهمی در تامین مواد غذایی،برای کمک به تلاش های جنگ ایفا کرد. با این حال، پس از جنگ، قیمت غلات نوسان کرد و صنعت معدنکاری رو به کاهش رفت.

کشف نفت در لدوک Leduc در فوریه 1947، روند تبدیل مبنای اقتصادی آلبرتا از کشاورزی به نفت را آغاز کرد. بهره برداری ناشی از منابع نفت و گاز طبیعی باعث افزایش شدید ایالت از حق امتیاز شد و شهرهای ادمونتون و کالگری را به مراکز بزرگ شهری تبدیل کرد. بحران قیمت گذاری نفت در جهان در سال 1973، باعث رونق قیمت نفت شد که تا رکود اقتصادی عمومی اوایل دهه 1980 ادامه یافت. ترکیبی از افزایش درآمدهای نفتی و کاهش شدید هزینه های دولتی توسط دولت استانی در دهه 1990، منجر به کسری بودجه ای شدید در سال 1996 شد. از آن زمان به بعد،اقتصاد آلبرتا به دلیل افزایش قیمت جهانی نفت و گاز طبیعی به طور پیوسته گسترش یافت.

اقتصاد آلبرتا

اقتصاد آلبرتا به طور سنتی بر بهره وری منابع اولیه و وابستگی به بازارهای خارجی مبتنی است و قیمت ها و درآمدها به طور عمده توسط نیروهای اقتصادی و سیاسی خارجی تعیین می شود.

افزایش سریع قیمت جهانی نفت در اوایل دهه 1970 باعث شد که اقتصاد آلبرتا رشد بی سابقه و سریع داشته باشد. پس از یک دهه رونق مالی، که تقریبا به طور کامل توسط سود حاصل از صنعت نفت ایجاد می شود، رکود اقتصادی در سراسر کشور در سال های 1982-83 باعث کاهش ساخت و ساز ، کاهش فروش خرده فروشی و افزایش بیکاری از 4 درصد به بیش از 10 درصد شد.

در طول این زمان، سرمایه گذاری و هزینه ها کاهش یافته و سال های رشد اقتصادی کم و یا بدون رشد در سال 1986 بدتر شد، زمانی که قیمت جهانی نفت و غلات به طور قابل توجهی کاهش یافت. در اواسط دهه 1990، ثروت آلبرتا با افزایش قیمت جهانی نفت و گاز طبیعی دوباره افزایش یافت. قیمت نفت و گاز طبیعی در اوایل سالهای 2000 باعث تقویت اقتصاد آلبرتا شد. با این حال، اقتصاد آلبرتا همچنان به استخراج منابع اولیه تکیه می کند و همچنان در معرض بی ثباتی نوسانات اقتصادی و سیاسی خارجی قرار دارد.

سیروس احمدی
سیروس احمدی
سیروس احمدی با نزدیک به یک دهه تجربه در امور مهاجرت کشور استرالیا و نیوزلند بعنوان کارشناس رسمی مهاجرت کشور استرالیا با کد شناسه MARN:0854826 و کارشناس رسمی مهاجرت نیوزلند میباشند. بعنوان مشاور مهاجرت امور مهاجرت خدمات مشاوره خود را علاوه بر متقاضیان، بصورت هفتگی از طریق رادیو نشاط استرالیا و همایش های سالیانه در ایران برگزار میگردد. دفاتر مرکزی ایشان در استرالیا سیدنی شرکت Go to Australia Ltd و در ایران با نام شرکت "مهاجران خوش آتیه" شناخته میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


استفاده از مطالب وبسایت با ذکر نام شرکت کاریابی بین المللی مهاجران خوش آتیه مجاز است | نقشه سایت