استرالیا مدتهاست که به عنوان کشوری کم جمعیت شهرت دارد. اقتصاد این کشور به شدت بر کشاورزی
و سرمایه گذاری خارجی بستگی دارد .این شرایط در طول قرن اول استقرار اروپایی منصفانه بود، زمانی که صادرات پشم زیاد بود. گندم، گوشت گاو، گوشت گوسفند، محصولات لبنی و طیف وسیعی از محصولات کشاورزی نیز اهمیت داشت.بااین حال این اهمیت پس از جنگ جهانی دوم با پیشرفت چشمگیر تولیدات و خدمات و بهره برداری از مواد معدنی کاهش یافت.

اعتماد به سرمایه گذاری خارجی و آسیب پذیری در بازارهای جهانی باعث شده است که استرالیایی ها از نقش سنتی و جزئی یا محیطی به یک سیستم جهانی متصل شوند. همانطور که تولید در دهه های اخیر قرن بیستم کاهش یافته بود، جنبه های دیگری از این وضعیت مورد توجه قرار گرفت. دولت استرالیا معمولا آمادگی مشخصی برای دخالت در اقتصاد نشان داده است، اما به طور کلی اقتصاد توسط منافع خارجی تحت سلطه قرار گرفت؛ ابتدا توسط انگلیس، سپس ایالات متحده و ژاپن و اخیرا شرکت های چند ملیتی بزرگ.

اقتصاد استرالیا همچنان ادامه دارد. رشد قوی جهانی، به ویژه در محدوده استرالیا، به درآمد ملی آن افزوده است، در حالی که ترکیبی از افزایش صادرات کالاها و هزینه های دولت، این اطمینان را ایجاد می کند که رشد اقتصادی همچنان برقرار است.

با این حال، آنچه که با توجه به آخرین مجموعه از حساب های ملی به نظر می رسد که بسیاری از چالش ها برای رشد اقتصادی در سال 2019 وجود دارد.

واحد پول استرالیا دلار استرالیایی می باشد و این کشور دارای نظام اقتصادی برجسته و چند محصولی غربی با درآمد سرانه بیش از انگلستان، آلمان و فرانسه است. علیرغم بحرا نهای اقتصادی که گریبانگیر کشورهای جهان بود، این کشور رتبه دوازدهم اقتصادی دنیا را در سال ۲۰۱۲ داشته است. نرخ بیکاری استرالیا در سال منتهی به آگوست ۲۰۱۲، ۱/۵ درصد  و همچنین نرخ تورم در یک سال اخیر ۱/۶ درصد بوده است.

محصولات اصلی استرالیا نیشکر، پنبه، غلات و گوشت است. همچنین این کشور دارای معادن بسیاری میباشد و  اخیرا منابع گازی خاصی در استرالیا کشف گردیده است.

به دلیل مناظر زیبای توریستی، آب و هوای خوب، و امنیت بالا برای گردشگران، صنعت گردشکری در استرالیا به یک صنعت بزرگ تبدیل گردایده است و این صنعت به همراه صنعت پذیرش دانشجو به دو پدیده قوی و رو به رشد برای اقتصاد استرالیا تبدیل گردیده اند.

تغییرات اقتصاد استرالیا در 2019

2019 احتمالا یک سال جالب برای اقتصاد استرالیا است. برخی از بزرگترین مشکلات حل شده است، اما مسکن کاهش یافته است وعدم اطمینان در چشم انداز جهانی بالا است و سال انتخابات است که به عدم اطمینان آن افزوده می شود.

اقتصاد استرالیا 27 سال بدون رکود اقتصادی بوده است. در حالی که خطراتی شاید وجود داشته باشد، رشد اقتصادی باید در سال 2019 ثابت باقی بماند، زیرا سرمایه گذاری های تجاری احتمالا خسارت ناشی از خشکسالی ویرانگر، بخش مسکن قراردادی و هزینه های مصرف کننده را جبران خواهد کرد.

این عملکرد در رشد اشتغال دیده می شود. بازار کار استرالیا به طور مداوم به اضافه کردن شغل های بیشتری نیاز دارد تا بتواند رشد جمعیت کارگر را در بر گیرد. این به کاهش مداوم نرخ بیکاری منجر شده است، در حالی که نرخ مشارکت نیز به بالاترین سطح خود افزایش یافته است. دستاوردهای شغلی در اکثر بخش های مختلف،موجود است، اما قوی ترین دستاورد در خدمات کسب و کار و خانواده است.

بخش منابع استرالیا نیزسهم زیادی در این رشد داشته است. افزایش ظرفیت تولید منابع از کارخانه های LNG که اخیرا تکمیل شده است، طی 12 تا 18 ماه آینده به رشد اقتصادی افزوده خواهد شد.

رشد شدیدی در سود، افزایش ظرفیت بهره وری ، هزینه های کم وام گرفتن برای کسب و کار بزرگ و نیاز به صرف هزینه برای حفظ ذخایر معدنی معادن استرالیا، به افزایش سرمایه در سال های 2019 و 2020 اشاره دارد.

با این حال، دیگر حمایت های اخیر برای اقتصاد ممکن است اکنون کمتر شود. سرمایه گذاری در خانه احتمالا در کوتاه مدت کم می شود، هزینه های زیرساخت های عمومی در سال های اخیر به شدت افزایش یافته است، اما انتظار می رود که این رقم در سال جاری نیز افزایش یابد.

کاهش قیمت خانه های بزرگ (همراه با سقوط در حال حاضر قابل توجهی در قیمت سهام) ممکن است تمایل خانواده ها را به مصرف پس انداز خود کاهش دهد.مصرف کنندگان بر رشد دستمزد تاکید می کنند تا هزینه های خود را کاهش دهند و جایگزین کاهش ثروت شود. دستمزد در حال افزایش است، اما نرخ جایگزینی آهسته است.

سیروس احمدی
سیروس احمدی
سیروس احمدی با نزدیک به یک دهه تجربه در امور مهاجرت کشور استرالیا و نیوزلند بعنوان کارشناس رسمی مهاجرت کشور استرالیا با کد شناسه MARN:0854826 و کارشناس رسمی مهاجرت نیوزلند میباشند. بعنوان مشاور مهاجرت امور مهاجرت خدمات مشاوره خود را علاوه بر متقاضیان، بصورت هفتگی از طریق رادیو نشاط استرالیا و همایش های سالیانه در ایران برگزار میگردد. دفاتر مرکزی ایشان در استرالیا سیدنی شرکت Go to Australia Ltd و در ایران با نام شرکت "مهاجران خوش آتیه" شناخته میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


استفاده از مطالب وبسایت با ذکر نام شرکت کاریابی بین المللی مهاجران خوش آتیه مجاز است | نقشه سایت