در چهارشنبه 10 اوریل تغییرات در ویزاهای اسکیل اعلام شده است.دراین مطلب خلاصه ای از سخنان دکتر سیروس احمدی کارشناس رسمی مهاجرت به استرالیا را درمورد تغییرات جدید سال 98 برای ویزاهای اسکیل ذکر می کنیم.

این تغییرات جدید در بخش ویزاهای اسکیل لحاظ خواهد شد از 16 نوامبر سال 19 آغار می شود.در ادامه تغییرات هم را برای شما خواهیم گفت:

از تاریخ 16 نوامبر دیگر ویزا 489 حذف می شود و ویزای 491 برای این بخش وجود دارد که skill work regional  نامیده می شود.

تا قبل از این ویزا 489 برای این بخش بود که به صورت 2 سال زندگی در مناطق رجینال(مناطق کم جمعیت تر) برای مهاجران فراهم بود. از این 2 سال یک سال زندگی و یک سال آن را می توانستند کار کنند.بعد از آن مهاجران می توانستند برای ویزای 887 که یک ویزای دائم است اقدام کنند.در حال حاضر  ویزای 489  به ویزای 491 تغییر خواهد کرد. همچنین ویزای 887 تبدیل به 191 می شود.تاریخ شروع این ویزاها هم از 16 نوامبر می باشد.

14000 ویزا برای سال آینده در نظر گرفته شده است.یک ویزای دیگر هم  برای مناطق رجینال داشتیم  که به آن emplpy sponser گفته می شد.این ویزا هم شماره ان تغییر پیدا کرده و 187 دائم به 494 تبدیل شده است.

این ویزا هم پرویژنال است.یعنی فرد باید در آن محل کار کند و بعد از مدتی می تواند اقامت دائم بگیرد. محدودیت نفرات در این ویزا 9000 نفر است و فرد مورد نظر برخلاف ویزای قبلی که  point testبود باید یک employer پیدا کند.علاوه بر این یک سری مشخصات اولیه دیگر هم داشته باشد.

اما چیزی که در واقع خبر خوبی است شرایطی است که point test  را تغییر داده است.point test برای ویزاهای مهارتی به این صورت است که شما باید حداق 65 امتیاز کسب کنید که براساس سن ،مدرک،مهارت،سابقه کار و چیزهای دیگر است.

امسال علاوه بر چیزهایی که تغییر نکرده و کماکان باقی است از این به بعد ایالت ها 15 امتیاز برای کسانی که در ایالتی زندگی می کند یا family member در مناطق رجینال اختصاص می دهد.یعنی اگر فامیلی در این مناطق دارید مثل عمو،خاله،عمه،پدر و مادر که در مناطق رجینال ساکن هستند می توانید از طریق آنها 15 امتیاز کسب کنید.

امتیازی که قبلا برای همسر 5 امتیاز بود الان 10 امتیاز است.اگر همسر شما دارای مدرک تحصیلی در رشته های در لیست باشد و ارزیابی شده است 10 امتیاز به شما تعلق می گیرد.افرادی که مجرد هستند نیز 10 امتیاز دریافت می کنند.اداره مهاجرت در واقع زوج های که همسران انها اسکیل باشد را تشویق می کند مهاجرت کنند.یعنی ترجیح اداره مهاجرت به این است که یا زوج باشند و همسرشان هم اسکیل باشد یا اینکه فرد مجرد باشد و همسری نداشته باشد.کسانی که همسر آنها اسکیل نیست ولی زبان آنها با نمره آیلتس 6 است 5 امتیاز به دست می اورند.

نکته ی دیگر برای کسانی که رشته های sience علوم،تکنولوژی،engineering مهندسی و  math matics ریاضی در مقطع فوق لیسانس پژوهشی و دکترا در استرالیا تحصیل کرده اند، نیز به جای 5 امتیاز 10 امتیاز  در نظر گرفته می شود.بنابراین تغییر جدی که اعلام شده بیشتر در زمینه امتیاز بندی است.مطالبی که گفته شد ممکن است به ویزاهای دیگر هم اختصاص یابد.

برای point test ویزا ها که می تواند ویزاهای فعلی و آینده باشد،وقتی که فرد EOI را پر می کند اداره مهاجرت اولویت ها را در نظر می گیرد.

اولویت های جدید اداره مهاجرت استرالیا برای ویزاهای POINT TEST

در اولویت بندی اگر گروه اول را در نظر بگیرد گروه دوم بررسی نمی شود و اگر گروه دوم بررسی شود گروه سوم در نظر گرفته نمی شود که شرایط برای متقاضیان سخت تر است.اما این اولویت ها چه هستند؟

اولویت اول کسانی هستند که یا همسرشان اسکیل است و در لیست رشته ها است و یا فردی که به نوعی مجرد است.

اولویت دوم کسانی هستند که همسر دارند و نمره آیلتس 6 دارد.

اولویت سوم کسانی هستند که همسر دارند و همسر آنها نه مدرک اسکیل دارد و نه نمره زبان .

متاسفانه با اجرایی شدن این موارد شرایط برای زوج هایی که همسرشان اسکیل نیست سختتر می شود که ممکن است در لیست بررسی هم قرار نگیرند.ولی ممکن است شرایطی جدید برای افراد زیادی هم بهتر شود.ولی با گذاشتن این شرایط و تغییرات جدید یک سری هماهنگی هایی هم قرار می دهند تا برای کسانی که این ویزاها را دارند تغییرات جدی ایجاد نشود.مثلا کسی که ویزای 489 دارد ،کماکان می تواند مسیر اقامت دائم برای 887 را ادامه دهد و کسی که 187 را دارد و تا قبل از 16 نوامبر اپلای می کند تغییری در رویه او ایجاد نمی شود.

در واقع این تغییرات بیشتر برای ویزاهای 491 است . ولی برای ویزاهای 189،190،481 فعلی نیز بررسی می شود. تغییرات امتیاز بندی ها در واقع بدون هیچ برتری خاصی فقط بر مبنای مجرد و یا متاهل بودن است.

این ویزاهای رجینال از 16 نوامبر شروع می شوند و مناطقی که رجینال محسوب می شوند از این به بعد هر جای خارج از سیدنی،ملبورن،بریزبن،گلدکست و پرت است.تعریف رجینال ها براساس  post codeتعریف می شوند.

خبر خوب دیگری هم هست. کسانی که ویزای رجینال می گیرند بین مناطق رجینال می توانند جاب جا شوند هرچند باید از ایالت مورد نظر اجازه بگیرد.احتمالا باید از خود ایالت ها اجازه بگیرند و درخواست دهند.

ویزا های 491 مدت زمان 5 ساله دارند ولی ویزا 489 قبلی 4 ساله بود که فرد باید 2 سال در مناطق رجینال زندگی می کرد و از این دو سال یک سال آن را کار می کرد ولی در 491 5 ساله سه سال باید زندگی و 2 سال در این مناطق کار کند. مدت زمان این ویزا بیشتر است و فرصت کار بیشتری را می دهد واگر شرایط آن را داشته باشید به 191 تبدیل می شود.

سیروس احمدی
سیروس احمدی
سیروس احمدی با نزدیک به یک دهه تجربه در امور مهاجرت کشور استرالیا و نیوزلند بعنوان کارشناس رسمی مهاجرت کشور استرالیا با کد شناسه MARN:0854826 و کارشناس رسمی مهاجرت نیوزلند میباشند. بعنوان مشاور مهاجرت امور مهاجرت خدمات مشاوره خود را علاوه بر متقاضیان، بصورت هفتگی از طریق رادیو نشاط استرالیا و همایش های سالیانه در ایران برگزار میگردد. دفاتر مرکزی ایشان در استرالیا سیدنی شرکت Go to Australia Ltd و در ایران با نام شرکت "مهاجران خوش آتیه" شناخته میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


استفاده از مطالب وبسایت با ذکر نام شرکت کاریابی بین المللی مهاجران خوش آتیه مجاز است | نقشه سایت