شروع کسب و کار در استرالیا

شروع کسب و کار در استرالیا

شروع کسب و کار در استرالیا

اگر شما هم قصد دارید شروع کسب و کار جدیدتان در استرالیا باشد با ما همراه باشید. قبل از هر چیز باید در مورد روش‌هایی که می‌توانید کسب‌وکار خود را موفق کنید، آمادگی برای شروع کسب و کار در استرالیا و روش‌های راه‌اندازی یک شغل در این کشور تحقیق کنید. فرقی ندارد در شرف راه‌اندازی یک شغل جدید هستید، قصد دارید کسب‌وکاری که در استرالیا وجود دارد را بخرید یا اینکه می‌خواهید سرگرمی خود را تبدیل به یک شغل کنید، درهرصورت باید خودتان را برای هر نوع چالشی آماده کنید. قبل از شروع به کار در این زمینه، توصیه می‌کنیم کمی وقت بگذارید و برای توسعه تجارت خود، زمینه‌های کلیدی زیر را در نظر بگیرید. در ادامه، موارد قانونی را که برای شروع یک کسب و کار در استرالیا باید رعایت کنید، باهم بررسی می‌کنیم.

 

شروع کسب و کار در استرالیا بدون داشتن اقامت این کشور

اگر هنوز اقامت استرالیا را نگرفته‌اید و قصد دارید یک کسب و کار در این کشور شروع کنید، به یک ویزای کاری خاص نیاز پیدا خواهید کرد. زمانی که می‌‌خواهید برای شروع کار خود در استرالیا تصمیم‌گیری کنید باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • نوع ویزایی که باید دریافت کنید
 • نحوه دریافت ویزای مناسب
 • شرایط قانونی دولت استرالیا بری راه‌اندازی مشاغل استرالیایی

به ترتیب این موضوعات را باهم بررسی می‌کنیم.

1. درک فرآیند دریافت ویزا

وزارت امور داخلی استرالیا، مسئول رسیدگی به ویزاهای تجاری این کشور است. اگر شما یک شهروند استرالیا نیستید و یا اقامت دائم این کشور را ندارید، برای شروع کسب و کار در استرالیا به یک ویزا نیاز پیدا خواهید کرد. قبل از اینکه درخواست ویزا بدهید، باید توسط دولت و یا یکی از ایالت‌های استرالیا نامزد شوید. در کل باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. ابراز تمایل برای دریافت ویزا، از طریق خدمات آنلاین SkillSelect وزارت امور داخلی
 2. باید صبر کنید تا یکی از ایالت‌های دولتی و یا شرکت دولتی Austrade، تمایل دارد که از شما برای دریافت ویزا دعوت کند. می‌توانید منتظر تماس آن‌ها بمانید یا اینکه خودتان مستقیماً با یکی از ایالت‌های دولتی تماس بگیرید.
 3. در صورت دریافت دعوت‌نامه می‌توانید برای درخواست ویزا اقدام کنید. همچنین شما باید شرایط خاصی داشته باشید و مدارک خود را همراه با درخواست ویزا ارسال کنید.

 

2. پیدا کردن ویزای مناسب

برای افرادی که شهروند استرالیا نیستند دولی قصد راه‌اندازی یک شغل در این کشور را دارند، ویزاهای خاصی در نظر گرفته‌شده است.

 • ویزای نوآوری و سرمایه‌گذاری: اگر دارای مهارت‎های شغلی هستید، ممکن است واجد شرایط دریافت ویزای موقت نوآوری و سرمایه‌گذاری باشید. این ویزا برای افرادی مناسب است که مهارت‌های تجاری دارند و برای شما امکان شروع کسب و کار در استرالیا را فراهم می‌کند. درصورتی‌که واجد شرایط باشید می‌توانید در آینده از طریق این ویزا اقامت دائم دریافت کنید.
 • ویزای استعداد تجاری: برای دریافت این ویزا باید شرایط خاصی داشته باشید. برای مثال باید توسط یکی از ایالت‌های استرالیا نامزد شوید، برای درخواست ویزا دعوت شوید و بودجه یا دارایی موردنیاز را داشته باشید. این ویزا دائمی است.

3. راه‌اندازی کسب و کار در استرالیا

پول و زمان موردنیاز برای راه‌اندازی کسب‌وکار در استرالیا در موارد مختلف، تفاوت زیادی دارد. این بستگی به نوع کسب‌وکاری که قصد دارید شروع کنید و تجهیزات و مجوزهای موردنیاز بستگی دارد. برای اینکه در این مورد اطلاعات موردنیاز خود را کسب کنید، در ادامه می‌خواهیم در مورد مفاهیم قانونی شروع کسب و کار در استرالیا و هزینه‌های لازم برای این کار صحبت کنیم.

 

آشنایی با ABN یا شماره تجاری استرالیا

ABN، شماره‌ای است که هویت تجاری کسب و کار شما را مشخص می‌کند. البته این شماره جایگزین شماره پرونده مالیاتی شما نمی‌شود. درواقع ABN، یک شماره 11 رقمی است که برای هر کسب‌وکاری متفاوت است و دولت و مردم می‌توانند از طریق آن، کسب‌وکار شما را شناسایی کنند.

برای دریافت این شماره، شما باید مدیر یک کسب‌وکار یا شرکت باشید. برای اینکه ببینید واجد شرایط دریافت این شماره هستید یا نه، باید به وب‌سایت ثبت کسب و کار استرالیا (ABR) مراجعه کنید. اگر برای دریافت ABN درخواست دهید و درخواست شما موردپذیرش قرار نگیرد، اداره مالیات استرالیا دلیل این عدم پذیرش را برای شما توضیح خواهد داد. بعد از ارسال درست اطلاعات درخواستی به‌صورت آنلاین، دولت استرالیا درخواست شما را طی 20 روز کاری بررسی کرده و نتیجه را به شما اطلاع می‌دهد.

 

ثبت‌نام مالیات برای مشاغل جدید در استرالیا

با شروع کسب و کار در استرالیا، با مسئولیت‌های مالیاتی مواجه خواهید شد که باید در مورد آن‌ها اطلاعات داشته باشید. باید بدانید که کدام نوع مالیات به شغل شما تعلق می‌گیرد و چطور باید برای پرداخت آن ثبت‌نام کنید. برخی از مالیات‌ها با توجه به نوع کسب و کار شما، اجباری هستند، ولی برخی دیگر اختیاری هستند. در زیر می‌توانید انواع شرایط مالیاتی برای مشاغل مختلف را مشاهده کنید:

 • اگر به‌عنوان یک تاجر یا یک شرکت مستقل فعالیت می‌کنید، سه نوع مالیات به شما تعلق می‌گیرد. شماره پروند مالیاتی یا TFN، شماره تجاری استرالیایی یا ABN و درنهایت شماره شرکت استرالیایی یا ACN.
 • اگر کارتان خریدوفروش کالاها و خدمات است، فقط یک نوع مالیات به شما تعلق می‌گیرد. مالیات کالاها و خدمات یا GTS که برای اکثر کسب‌وکارها اجباری است.
 • اگر به کارمندان خود حقوق و دستمزد ماهانه پرداخت می‎کنید، سه نوع مالیات به کسب‌وکارتان تعلق می‌گیرد. مالیات PAYG، مالیات حقوق و دستمزد و مالیات FBT.

هزینه راه‌اندازی یک کسب و کار در استرالیا

طبق پژوهش‌های انجام‌شده، صاحبان مشاغل کوچک در استرالیا، توانایی تأمین مالی هزینه‌های شرکت خود را ندارند. برای شروع یک شغل در این کشور، هزینه‌هایی مانند پرداخت اجاره‌بها، هزینه‌‌های اداری، هزینه‌های حقوقی و… وجود دارد که باید به آن‌ها توجه داشته باشید.

هزینه راه‌اندازی کسب و کار، بخش عمده‌ای از هزینه‌های یک شرکت را تشکیل می‌دهد. هزینه‌های شروع یک کسب و کار جدید در استرالیا به دودسته تقسیم می‌شوند: هزینه‌های قانونی که مربوط به مالیات و مجوزهای لازم می‌شود و هزینه‎های ساخت هویت کسب‌وکار، که مربوط به ایجاد یک وب‌سایت، نام دامنه، آدرس ایمیل حرفه‌ای و سایر موارد لازم برای شروع یک تجارت است.

به‌صورت متوسط، شروع یک کسب و کار در استرالیا، بدون در نظر گرفتن هزینه‌های دریافت ویزای این کشور، برابر است با 3000 تا 5000 دلار. البته با توجه به ساختار برخی از مشاغل، ممکن است این هزینه‌ها تا 10.000 دلار هم برسند.

 

جمع‌بندی راه اندازی کسب و کار در استرالیا

بنابراین، با توجه به مواردی که ذکر شد، مهم‌ترین مرحله در زمان شروع کسب و کار در استرالیا، تحقیق و بررسی اطلاعات مربوط به این موضوع است. درصورتی‌که از همان ابتدا با اطلاعات درست قدم اول را بردارید، دیگر با مشکلاتی مانند کمبود هزینه و سایر مشکلات قانونی مواجه نخواهید شد. برای این کار می‌توانید از مشاوران حرفه‌ای که در این زمینه مشغول به کار هستند هم کمک بگیرید.

سیروس احمدی
سیروس احمدی
سیروس احمدی با نزدیک به یک دهه تجربه در امور مهاجرت کشور استرالیا و نیوزلند بعنوان کارشناس رسمی مهاجرت کشور استرالیا با کد شناسه MARN:0854826 و کارشناس رسمی مهاجرت نیوزلند میباشند. بعنوان مشاور مهاجرت امور مهاجرت خدمات مشاوره خود را علاوه بر متقاضیان، بصورت هفتگی از طریق رادیو نشاط استرالیا و همایش های سالیانه در ایران برگزار میگردد. دفاتر مرکزی ایشان در استرالیا سیدنی شرکت Go to Australia Ltd و در ایران با نام شرکت "مهاجران خوش آتیه" شناخته میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


استفاده از مطالب وبسایت با ذکر نام شرکت کاریابی بین المللی مهاجران خوش آتیه مجاز است | نقشه سایت