قوانین مهاجرت به استرالیا را می شناسید؟ شاید شما هم مانند بسیاری از افراد به دلایل متعددی تصمیم به مهاجرت به کشورهای  دیگر گرفته اید، دلیل‌ شما برای مهاجرت هر چه که باشد، لازم است درباره شرایط کشور مقصد و تناسب آن با نیازها و اهدافتان اطلاعات کافی داشته باشید. برخی از کشورها شرایط مساعد تری دارند و استرالیا یکی از همین کشورها می باشد. آب‌وهوا و طبیعت زیبا، انگلیسی‌ زبان بودن مردم و از همه مهم‌تر اقتصاد قوی و فرهنگ مهاجرپذیر از مهم‌ترین دلایلی است که بسیاری از مهاجران را جذب می‌کند.در ادامه مهاجران خوش آتیه مرکز امور مهاجرت،قوانین مهاجرت به استرالیا را برای شما معرفی می کند:

به‌طورکلی قوانین متعددی برای مهاجرت به استرالیا و اقامت در این کشور وجود دارد، اما با توجه به تعداد روزافزون مهاجران در این کشور، شرایط کمی سخت‌گیرانه‌تر شده است. بااین‌حال هنوز هم برای افرادی که واجد شرایط هستند، امکاناتی وجود دارد که می‌توانند با فراهم کردن یک سری الزامات به‌ راحتی به این کشور زیبا مهاجرت کنند.

قوانین کلی برای شهروندی استرالیا

  1. شما باید بین 18 تا 60 سال سن داشته باشید.
  2. شما باید در 4 سال گذشته به طور مداوم و قانونی در استرالیا زندگی کنید.
  3. شما باید به صورت فیزیکی در استرالیا حضور داشته باشید و نباید بیش از 12 ماه در 4 سال گذشته غیبت داشته باشد(بیش از 12 ماه در استرالیا نباشید!).
  4. شما باید از شخصیت خوبی برخوردار باشید در مدت اقامتتان(در مدت این 4 سال هیچ جرمی را مرتکب نشده باشید.)
  5. برای داشتن وضعیت سکونت دائمی حداقل باید قبلا در یک سال 9ماه از 12 ماه را در کشور اسرالیا سکونت میداشتید.

چه مدت طول می کشد تا شهروند شوید؟

پس از ارائه درخواست شهروندی خود، DIBP قصد دارد پرونده شما را ظرف مدت 3 ماه بررسی کند، اما همیشه احتمال وجود کمی تاخیر در بررسی پرونده ها وجود دارد.

اگر شما یا همسر شما شهروند استرالیا هستید الزامات برای شهروندی استرالیا چیست؟

به عنوان یک شریک، شوهر یا همسر یک شهروند استرالیایی، شما باید همان فرآیند را انجام دهید و همان الزامات را همانند سایر متقاضیان طی کنید.

داشتن یک ویزا 820 صاحب شرکا شما را به شهروندی واگذار نخواهد کرد زیرا یک ویزای موقت است و نه یک ویزای دائمی. برای درخواست شهروندی استرالیا شما هنوز نیاز به داشتن شرایط عمومی واجدین شرایط را دارید. شما نیاز دارید که یک سال اقامت دائم داشته باشید و حداقل 9 ماه از آن سال در استرالیا زندگی کرده باشید و همچنین در 4 سال گذشته را در استرالیا مستقیما و قانونی زندگی کرده باشید.

با این حال، به عنوان یک همسر یک شهروند استرالیا ممکن است که در آن زمان در در خارج از کشور به سر برد باشید ممکن است به عنوان زمان صرف شده در استرالیا به حساب آید در صورت نزدیک بودن شما به استرالیا می توان ثابت کرد.

قوانین واجد شرایط برای شهروندان نیوزیلند:

اگر ویزای اقامت دائم دارید، شما برای شهروندی استرالیا واجد شرایط هستید.

اگر ویزا اقامت دائم ندارید، ممکن است یکی از واجدین شرایط باشید:

اگر شما قبل از 26 فوریه 2001 وارد شدید، ممکن است واجد شرایط درخواست شهروندی استرالیا باشید.

اگر بعد از 26 فوریه سال 2001 وارد شدید، ممکن است لازم باشد که برای اقامت دائم داوطلب شوید که جزو واجدین شرایط برای شهروندی استرالیا شوید.

اگر گواهینامه Center Link قبل از 26 فوریه سال 2004 صادر کرده اید که در استرالیا اقامت دارید، ممکن است واجد شرایط درخواست شهروندی استرالیا باشید.

الزامات عمومی مدارک | قوانین مهاجرت به استرالیا

مدارک زیر فقط برای افراد بالای 18 سال سن می باشد:

عکس با کیفیت خوب با زمینه سفید، عکس باید برای کم تر از 6 ماه باشد. چهره، سر و شانه ها باید به وضوح قابل مشاهده باشد.

امضای اصلی شما با دست نوشته خودتان.

مدارک اثبات اقامت.

مدارک شناسایی،تاریخ تولد و جنسیت شما.

اگر اسم خود را تغییر داده اید، باید مدارک و مستندات خود را ارسال کنید.

اگر اسناد فوق ذکر شده در درخواست شما پیوست نشوند، درخواست شما بررسی نمی شود.

افزایش شمار مهاجران موقت که مجوز کار در استرالیا را دارند، موج مهاجرتی بی‌سابقه‌ای را ایجاد کرده است. سناتور کریس ایوانز گفت: “صرف نظر از اینکه هر ساله ۵,۰۰۰ نفر با قایق و به صورت غیر قانونی وارد استرالیا می شوند، این کشور به یک مباحثه منطقی در امور مهاجرتی نیاز دارد.”

سناتور ایوانز اضافه کرد که مهاجرت باید عامل نیروی کار استرالیا باشد بدین معنی که شمار زیادی مهاجر به خصوص مهاجران جوان و متخصص باید جذب شوند.

اما تمایل مهاجران از جمله دانشجویان خارجی که با ویزاهای موقتی به استرالیا آمده اند به اخذ اقامت دائم؛ نباید سیاستهای مهاجرتی استرالیا را تحت الشعاع قرار دهد.

هرچند که تصمیم درباره اینکه چه کسانی به استرالیا راه پیدا کنند، هنوز با کارفرمایان است اما در عوض استرالیا نیز به دنبال متخصص ترین مهاجران است.

مهمترین نکات در قوانین مهاجرت به استرالیا

  1. برای ویزاهای مستقل (یعنی‌ کسانی‌ که حمایت ایالتی‌ ندارند) از این به بعد برای هر رشته تعداد مشخصی‌ در سال پذیرفته میشود. مثلا رشته حسابداری ۵۰۰ نفر. و همینکه ظرفیت تکمیل شد بقیه افراد آن رشته حتی اگر امتیاز بالائی داشته باشند به سال بعد فرستاده میشوند (تقریبا شبیه سیستم کانادا)

بنابر این برای ویزای ۱۸۹ یا مستقل فردمهاجرت کننده هر چه امتیاز بیشتری بیاورد شانس انتخاب شدن و زودتر انتخاب شدنش بیشتر است.

  • هر ماه تعدادی از کسانی‌ که بالاترین امتیاز را دارند از لیست انتخاب میشوند. البته اگر فرد مهاجرت کننده انتخاب شد ولی‌ ظرفیت رشته تکمیل شده بود، نوبت فرد بعدی با امتیاز مشابه یا کمتر ولی‌ از رشته دیگر میشود.
  • هر وقت افراد با امتیاز بالاتر همه انتخاب شدند و نوبت به افراد با امتیاز پائینتر و مساوی رسید، اولویت با کسانی‌ خواهد بود که زودتر اقدام کردند.

لیست جدیدی از رشته‌های مورد نیاز فعلی اعلام شده است. در واقع این لیست شامل اسکجوول ۱ و ۲ هست. ۱ برای ویزای مستقل هست. ۲ برای همه ویزاها. مثلا اگر کسی‌ بخواهد توسط ایالت انتخاب شود میتواند از هر رشته که در این لیست هست انتخاب شود ولی‌ کسی‌ که برای ویزای ۱۸۹ یا مستقل اقدام می‌کند فقط از سکجول ۱ میتواند انتخاب کند.

از مشکلات این روش این است که خیلی‌ مشکل است بدانیم فرد کی‌ انتخاب خواهد شد. ممکن است فردی ۷۰ امتیاز بیاورد ولی‌ در رشته خاصی‌ باشد که همه ۷۰ امتیازی یا بیشتر بودند و همه زودتر از ایشان اقدام کردند و انتخاب شدند. بر عکس ممکن است کسی‌ ۶۰ امتیازی باشد و سریع انتخاب شود.

خوشبختانه در مورد کسانی‌ که از یکی‌ از ایالتها اسپانسرشیپ میگیرند وضعیت فرق دارد. در واقع دیگر اینکه چه کسی‌ امتیاز بیشتر دارد ملاک نیست بلکه هر کسی‌ که ۶۰ امتیاز بیاورد (شامل امتیاز اسپانسرشیپ) مثل سابق به ترتیب زمان ثبت نام انتخاب خواهد شد.

و قانون مهاجرت به استرالیا که با تازگی تصویب و در 19 اوریل اجرا خواهد شد درباره امتیاز دهی با توجه به همسر متقاضی است.اگر مدرک تحصیلی همسر شما یکی از رشته های موجود در لیست باشد به جای 5 امتیاز 10 امتیاز به شما تعلق خواهد گرفت.

ادامه قوانین مهاجرت به استرالیا براساس اخرین تغییرات اوریل را از لینک های زیر بخوانید:

آخرین تغییرات ویزا والدین و توریستی استرالیا

تغییرات ویزاهای اسکیل استرالیا در سال 98

سیروس احمدی
سیروس احمدی
سیروس احمدی با نزدیک به یک دهه تجربه در امور مهاجرت کشور استرالیا و نیوزلند بعنوان کارشناس رسمی مهاجرت کشور استرالیا با کد شناسه MARN:0854826 و کارشناس رسمی مهاجرت نیوزلند میباشند. بعنوان مشاور مهاجرت امور مهاجرت خدمات مشاوره خود را علاوه بر متقاضیان، بصورت هفتگی از طریق رادیو نشاط استرالیا و همایش های سالیانه در ایران برگزار میگردد. دفاتر مرکزی ایشان در استرالیا سیدنی شرکت Go to Australia Ltd و در ایران با نام شرکت "مهاجران خوش آتیه" شناخته میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


استفاده از مطالب وبسایت با ذکر نام شرکت کاریابی بین المللی مهاجران خوش آتیه مجاز است | نقشه سایت