مانیتوبا ایالت کانادا استانهای کانادا

مانیتوبا یک استان کانادایی است که در مرکز کشور کانادا واقع شده و از ساسکاچوان به غرب، خلیج هادسون و انتاریو به شرق، نونووت به شمال و داکوتای شمالی و مینه سوتا به جنوب محدود شده است. این استان در بخشی از قلمرو سنتی آسینبوئین، داکوتای شمالی، کری، دن، Anishinaabeg و Oji-Cree و در سرزمین ملی Métis تاسیس شد. از سرشماری سال 2016، مانیتوبا دارای 1،278،365 ساکن بوده و پنجمین استان یا قلمرو پرجمعیت در کانادا است. بریان پالیستر، نخست وزیر فعلی استان است.

جغرافیای مانیتوبا

مانیتوبا به سه منطقه فیزیوگرافی هفته گانه در کانادا تقسیم شده است.
بخش خلیج هادسون دشت در شمال شرق، Laurentian Plateau بخش مرکزی استان و دشت داخلی در گوشه جنوب غربی .

بخش Laurentian Plateau از گرانیت سخت و دیگر سنگهای بلورین تشکیل شده است که در طول عصر یخبندان تحت فشار و در معرض شدید یخبندان بوده است. خاک کم، رسوب سنگی و دریاچه های بی شمار در حوضه های سنگی به کشاورزی کمک می کند و به عنوان مکان هایی برای نیروی برق آبی، ماهی های آب شیرین، معادن فلزی و برخی از جنگل ها استفاده می شود.

رودخانه های Assiniboine, Valley ،Swan در طول زمان، بخشی از جنوب غربی استان هستند. بخشی از دشت های داخلی کانادا و فلات های متغیر اکثر زمین های قابل کشت Manitoba را تشکیل می دهند .

زمین شناسی مانیتوبا

سنگ بستر زیرزمینی استان از سنگهای پرکامبرین قدیم (4.6 میلیارد سال به 542 میلیون سال قبل) تا سنگ های رسوبی جوان از دوران پالئوزوئیک تا سنوزوئیک (542 تا 66 میلیون ساله) متفاوت است. سنگ پکامبرین بخشی از Laurentian Plateau – بعضی از قدیمی ترین سنگهای زمین است.عمدتا از گرانیت ها و گرانیت گنیس در تماس با سنگ های آتشفشانی و سنگ های رسوبی قدیمی با سنگ های دگرگون شده تشکیل شده است. مناطق اتصال اغلب حاوی مواد معدنی ارزشمندی هستند، از جمله نیکل، سرب، روی، مس، طلا و نقره – که همه آنها در مانیتوبا استخراج می شوند.
سنگهای پرکامبرین با سنگهای رسوبی در بالا قرار دارد.

رودخانه های شرقی مانند Assiniboine،Valley ،Swan ، یک بار آب های معدنی حاصل از عقب نشینی یخچال های طبیعی را جا به جا کردند و دره های عمیقی در این دریاچه ایجاد شد.

دریاچه ها و رودخانه ها

منبع اصلی مانیتوبا آب تازه است. از 10 استان کانادا ، سومین رتبه را در پوشش آب دارد، با 101،590 کیلومتر مربع دریاچه و رودخانه ، که شامل یک ششم از کل منطقه آن است. بزرگترین دریاچه ها وینیپگ (24،387 کیلومتر مربع)، (Winnipegosis ( 5،374 و مانیتوبا (4624 کیلومتر مربع) هستند. هر سه اینها بقایای دریاچه Agassiz است که در طول آخرین عصر یخبندان، منیتوبا جنوبی را اشغال کرده است. دیگر دریاچه های آب شیرین آن با بیش از 400 کیلومتر مربع،Moose ، سدر،ایسلند، گادز،کراس، Playgreen، Dauphin، Granville، Sipiwesk و آکسفورد است.

از آنجایی که جنوب مانیتوبا پایینتر از مناطق به غرب، شرق و جنوب است، رودخانه های عمده ای از غرب کانادا به آن جریان می یابند، یعنی رودخانه های ساسکاچوان، رد red، آیسینبوئین و وینپیگ. دریاچه های وینیپگ، مانیتوبا و Winnipegosis ترکیبی از جریانهای این حوضه های زهکشی را دریافت می کنند. به نوبه خود، آب از طریق رود نلسون به خلیج هادسون می رود. این سیستم های رودخانه، همراه با چرچیل، هیز و دیگر رودخانه ها، منابع هیدرو الکتریکی هستند. امروز، دریاچه وینیپگ تنها منبع آب مورد استفاده برای حمل و نقل تجاری است، اما در طول تجارت خز و دوران قدیم، رودخانه Hayes، نلسون، وینیپگ،red و آسینبوئین مهم بودند.

آب و هوا در مانیتوبا

مانیتوبا در عرضهای میانی بالا (49 ° N تا 60 درجه سانتیگراد) و در قلب زمینهای قاره ای، دامنه دما سالانه زیادی را تجربه می کند: زمستان های بسیار سرد و تابستان های نسبتا گرم. سمت جنوب توده های هوای سرد، خشک و دریایی قطبی در فصل زمستان، با هوای گرم و مرطوب در تابستان به پایان می رسد. تقریبا دو سوم بارش در طی شش ماه تابستان رخ می دهد، باقی مانده بیشتر به عنوان برف ظاهر می شود.

بهار اول به دره رودخانه red می رود و سپس به شمال و غرب گسترش می یابد. بارش برف در شرق بسیار سنگین است و به سمت غرب کاهش می یابد. در نزدیکی وینیپگ متوسط بارش برف 126 سانتی متر در سال است. خوشبختانه، 60 درصد از بارش سالیانه، با دوره توسعه حبوبات همراه است: مه، ژوئن و ژوئیه. ولی در اواخر اوت و اوایل سپتامبر خشک است.

رشد گیاهان

گیاهان طبیعی مانیتوبا از گیاهان مرتع و صنوبر در جنوب و ترکیبی از جنگلها در مرکز، جنگل های ساحلی در شمال و بوته های تاندرا در خلیج هادسون می باشد. در جنوب، نرخ تبخیر بالا باعث کاهش رشد درختان می شود، که چمنزارها جایگزین آنها می شود.

نیمی از شمال استان، جنگلهای بومی، شامل کاج سفید و سیاه، کاج اروپایی،صنوبر و توس است.

پارکهای ایالتی و ملی

مانیتوبا دارای 90 پارک استانی و دو پارک ملی – Riding Mountain و Wapusk است. در 8،310 کیلومتر مربع، پارک جنگلی Sand Lakes بزرگترین پارک استانی در مانیتوبا است. دیگر پارکها شامل پارک استانی Whiteshell در گوشه جنوب شرقی استان است که شامل زمین ناهموار Laurentian Plateau است. پارک ایالتی توریستی Turtle Mountain در جنوب غربی، برای حفاظت از جنگل های باتلاقی منطقه ایجاد شده است. و پارک استانی Grass River در غرب، به مرز غرب ایالت نزدیک است، که زیستگاه کاربیو وحشی، گوزن و خرس است.

تاریخچه در مانیتوبا

ناحیه ای که به ایالت مانیتوبا تبدیل شد، بخشی از قلمرو سنتی آسینبوئین و داکوتا است که در جنوب دشت زندگی می کردند. Cree که سرزمین وسیع آن از دشت ها به پایین خلیج هادسون و دنی که در دوردست های شمالی است.

اجداد این مناطق بین 10،000 تا 13،000 سال قبل از میلاد در مانیتوبا به سر می بردند.Anishinaabeg امروز یکی از بزرگترین گروه های بومی در مانیتوبا در کنار کری است، که کمتر از 300 سال در مانیتوبا زندگی کرده است.

پیش از ورود اروپایی ها، مردم بومی در مانیتوبا به شکار گوزن ها، خرس و به میزان کم ماهیگیری متکی بودند. کسانی که در حوزه خلیج هادسون زندگی می کردند نیز پرنده هایی مانند غازها را شکار کردند، در حالی که بومیان به عنوان منبع غذا و برای لباس، پناهگاه و ابزار استفاده می کردند.

جمعیت شناسی در مانیتوبا

از سال 1961، رشد جمعیت مانیتوبا کم ولی مداوم بوده است و از 921،686 در سال 1961 به 1،278،365 در سال 2016 افزایش یافته است. جمعیت مانیتوبا بین “شمال” و “جنوب” آن توزیع شده است. اگر چه منطقه شمالی، مرز آن از ساحل جنوبی دریاچه Winnipegosis در غرب تا ساحل جنوبی Lake Winnipeg در شرق، شامل 79 درصد از ایالت است، ولی تنها یک درصد کوچک از استان است. جمعیت شمال آن، به ایستگاه های ماهیگیری و شهر های معدنی، مرکز حمل و نقل در ساحل خلیج هادسون محدود می شود.

زبان و قومیت مانیتوبا

بر اساس سرشماری سال 2016، اکثریت مردم مانیتوبا (74 درصد) انگلیسی زبان مادری آنها است. دیگر زبان های رایج عبارتند از 5.3 درصد زبان آلمانی ،تاگالوگ (4.6 درصد)، فرانسه (3.7 درصد)، پنجابی (1.6 درصد)، اوکراینی (1.3 درصد) و کری (1.2 درصد).با توجه به سرشماری سال 2016، حدود 67 درصد جمعیت مانیتوبا از نژاد قومی اروپایی هستند.

دین در مانیتوبا

جمعیت مانیتوبا عمدتا مسیحی است، اگرچه بیش از یک چهارم جمعیت وابستگی به مذهب خاصی ندارند. بزرگترین کلیسای مسیحی کلیسای کاتولیک رومی است . از لحاظ تاریخی، استان همچنین دارای تعداد اندک و قابل توجهی از افراد کلیسای ارتدکس کوهستانی اکراین،Mennonite و کلیسای کاتولیک است. افراد متعلق به مذاهب غیر مسیحی تقریبا 5 درصد از جمعیت استان را تشکیل می دهند.

شهرها و منابع

زمانی که مانیتوبا به کنفدراسیون پیوست، تنها 4 درصد از جمعیت آن در مراکز شهری زندگی می کردند. اگرچه شهرنشینی آن به تدریج بیشتر شد، جمعیت استان به طور عمده تا سال 1951 روستایی بود. از سرشماری سال 2016، 73 درصد جمعیت مانیتوبا شهری هستند.

وینیپگ، پایتخت استانی، بزرگترین شهر مانیتوبا است. شهر وینیپگ حدود 61 درصد از جمعیت استان را تشکیل می دهد.

پس از تصمیم گیری در مورد راه آهن کانادایی اقیانوس آرام در رودخانه سرخ در وینیپگ (1881)، این شهر تبدیل به مرکز اقتصادی و حمل و نقل کانادای غربی شد. از زمان جنگ جهانی دوم، وینپیگ رشد کمتری داشته است. این مرکز والیتی هنر، آموزش، تجارت، مالی، حمل و نقل و دولت است.

سیروس احمدی
سیروس احمدی
سیروس احمدی با نزدیک به یک دهه تجربه در امور مهاجرت کشور استرالیا و نیوزلند بعنوان کارشناس رسمی مهاجرت کشور استرالیا با کد شناسه MARN:0854826 و کارشناس رسمی مهاجرت نیوزلند میباشند. بعنوان مشاور مهاجرت امور مهاجرت خدمات مشاوره خود را علاوه بر متقاضیان، بصورت هفتگی از طریق رادیو نشاط استرالیا و همایش های سالیانه در ایران برگزار میگردد. دفاتر مرکزی ایشان در استرالیا سیدنی شرکت Go to Australia Ltd و در ایران با نام شرکت "مهاجران خوش آتیه" شناخته میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


استفاده از مطالب وبسایت با ذکر نام شرکت کاریابی بین المللی مهاجران خوش آتیه مجاز است | نقشه سایت