مهاجرت به سوئد-استکهلم، پایتخت کشور سوئد و بزرگ ترین شهر آن است ، این شهر دارای بیش از 850،000 نفر است. از دیگر شهرهای بزرگ این کشور گوتنبرگ، در غرب سوئد (جمعیت 532،000 نفر)، و مالمو (جمعیت 300،000 نفر) در جنوب این کشور است. اوپسالا و لوند شهرهای شناخته شده ی دانشگاهی این کشوراست. این مقاله در رابطه با قانون تابعیت و اقامت و راه های اخذ شهروندی و مهاجرت به سوئد می باشد. روش های گوناگونی جهت مهاجرت به یک کشور نظیر تولد کودک، ماندن یا اقامت برای مدت معین، ازدواج ، سرمایه گذاری ، خرید ملک و غیره به بدست آوردن اقامت شما کمک می کند.در این مطلب مهاجران خوش آتیه مرجع مهاجرت به استرالیا و اخذ ویزا سوئد شرایط آن را به طور کامل برای شما توضیح می دهد:

راه های اخذ تابعیت و اقامت و مهاجرت به سوئد

سوئد یکی از دقیق ترین سیاست های مهاجرتی در میان کشورهای اروپایی را داراست. مهاجرت به سوئد آرامش را ارائه می دهد، با این حال، برای کودکان زیر 18 سال، بزرگسالان از 18 به 20 و شهروندان دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و بقیه اعضای اتحادیه اروپا (EU) مجوز اقامتی راحت تر صادر می گردد.

برای مهاجرت به سوئد نیاز است شما اشتغال پایداری را برای دو سال قبل از درخواست اجازه اقامت دائم داشته باشید. بعد از آن شما می توانید به زندگی و کار در این کشور برای دو تا پنج سال بپردازید و واجد شرایط شهروندی این کشور شوید. شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا لازم نیست یک مجوز کار را اخذ کنند، اما در صورت اقامت بیش از سه ماه باید به اداره مهاجرت مراجعه کنند و وضعیت خود را گزارش کنند.

اگر شما در سوئد برای کمتر از سه ماه اقامت دارید، شما نیاز به اخذ ویزای اقامت ندارید و برای این منظور و ماندن در این کشور کشور گذرنامه و ویزای سفر کفایت می کند. اگر کشور شما در لیست شهروندی نیست، شما نمیتوانید به طور کلی بدون ویزا وارد سوئد شوید.

الزامات مورد نیاز برای مجوز اقامت سوئد :

برای به دست آوردن اجازه اقامت شما نیاز است موارد زیر را دارا باشید:

یک گذرنامه معتبر برای کل دوره ای که شما قصد دارید در سوئد بمانید.

اجازه اقامت برای آموزش عالی که برای حداقل دو دوره

افرادی که مطالعات و تحصیل خود را در سوئد به پایان رسانده اند:

درخواست برای اجازه اقامت اگر هنوز هنوز قصد ماندن در سوئد را دارید

مجوز لازم برای جستجو به دنبال اشتغال و یا شروع کسب و کار

مدرکی دال بر اینکه قادر به حمایت از خود در طول دوره هستید.

بیمه درمانی کامل

اگر پاسپورت شما رو به پایان است، شما باید آن را تمدید کنید و توسط این مورد شما می توانید اجازه بیش از اعتبار پاسپورت خود را به دست آورید. شما می توانید این اقامت را تا شش ماه اعتبار مجدد دریافت کنید.

راه ها و روش های مختلف برای مهاجرت به سوئد و اخذ اقامت :

  1. کار در سوئد
  2. مطالعه و تحصیل در سوئد
  3. سرمایه گذاری در سوئد
  4. اخذ اقامت برای پیوستن و الحاق به سوی همسر یا اخذ اقامت توسط ازدواج
  5. اخذ اقامت و مهاجرت از سوی یکی از بستگان نزدیک

اخذ اقامت و مهاجرت به سوئد از طریق کار :

اجازه کار در سوئد:

به منظور سفر به سوئد به قصد ماندن و تبدیل شدن به یک شهروند، شما باید اشتغال مفید در یک شرکت سوئدی داشته باشید  و یا به یک کسب و کار مجاز در سوئد مشغول باشید. به این منظور شما باید حق کار در این کشور و استخدام کارکنان خارجی را داشته باشید. درخواست برای اجازه کار بر روی وب سایت اداره مهاجرت سوئد قرار دارد. شما به یک گذرنامه معتبر برای این منظور نیاز دارید، گواهی اشتغال و اثبات این که شما حداقل 13،000 SEK در هر ماه کسب می کنید ضروری است. کارفرمای شما باید مجوز ایجاد شغل در سوئد و یا از اتحادیه اروپا برای حداقل ده روز داشته باشد، ارائه دستمزدها و شرایط به کسانی که در همان حرفه ای به شهروندان سوئدی ارائه شده برابر است و اجازه می دهد سازمان های اتحادیه برای بیان نظر خود در شرایط اشتغال دخیل باشند.

ارسال کپی از پاسپورت، دو عکس جدید گذرنامه ای، یک کپی از پیشنهاد کار  با یک رسید برای هزینه درخواست پرداخت خود با استفاده از مجوز کار خود را داشته باشید. هزینه های درخواست اجازه کار هزینه هایی عبارتند از 2000 کرون برای دو سال به علاوه 1000 کرون برای تجدید دو سال می باشد، این هزینه ها از جولای 2010 تعیین شده است. خانواده شما نیز واجد شرایط اجازه اقامت است، در حالی که شما به کار در سوئد مشغول می شوید. اخذ مجوز این برنامه از سه هفته تا سه ماه بسته به زمانی که شما درخواست را ارسال می کنید طول می کشد.

اخذ اجازه اقامت دائم سوئد:

پس از کار به مدت چهار سال تحت کار موقت و اجازه اقامت، شما برای اجازه اقامت دائم واجد شرایط می شوید. درخواست برای مجوز از طریق هیئت مهاجرت سوئدی مورد بررسی قرار می گیرد. شما نیاز به نشان دادن گواهی ادامه اشتغال دارید: این گواهی بایستی در همان حرفه، همراه با سند هویت و پرداخت هزینه درخواست قابل اجرا است. هنگامی که یک اجازه اقامت دائم را شما به دست آوردید، شما مجاز به تغییر کارفرمایان در حرفه خود هستید این کار بدون اجازه درخواست ممکن است.

درخواست تابعیت و شهروندی سوئد:

پس از کار برای یک سال تحت اجازه اقامت دائم ، شما واجد شرایط برای ارسال درخواست جهت شهروندی سوئد می باشید، که این مجوز اجازه می دهد تا شما را به صادر می شود گذرنامه سوئدی حقوق کامل به عنوان یک شهروند خارجی برای شما اعمال می شود.

شما باید هویت خود را با یک پاسپورت و سایر مدارک شناسایی دولتی صادر شده ثابت کنید، شما باید حداقل 18 سال سن داشته باشید، تا یک اجازه اقامت دائم برای شما اعمال گردد، افرادی که در سوئد به مدت پنج سال زندگی کردند و خود در یک کار حرفه ای مشغول بودند، و هیچ بدهی های پرداخت نشده ای ندارند ، و هیچ جرمی  در حال زندگی در این کشور منجر نشدند. شهروندی سوئدی برای آنها در نظر گرفته شده است این شهروندی دائمی است حتی اگر شما به کشور دیگری بروید. زمان انتظار برای تصمیم گیری در مورد درخواست شهروندی در حدود  سه ماه است.

مهاجرت به سوئد از طریق ازدواج:

اخذ اقامت همسر آینده یا همسر قانونی در سوئد یا الحاق یا پیوستن به همسر

اگر شما یک شهروند از یک کشور غیر اروپایی هستید و می خواهید به سمت یک عضو از خانواده خود در سوئد حرکت کنید، شما نیاز است اجازه اقامت خود را در سوئد دریافت کنید.

اجازه اقامت و مهاجرت از طریق بستگان نزدیک در سوئد:

اگر شما یک شهروند از یک کشور غیر اروپایی هستید و می خواهید به سوی عضوی از خانواده خود در سوئد حرکت کنید، شما نیاز است یک اجازه اقامت را دریافت کنید. شما می توانید در موارد خاص اجازه اقامت را برای حرکت به سوی یکی از بستگان نزدیک خود در سوئد که قرار نیست همسر شما باشد دریافت کنید. مثالهایی در این مورد عبارتند از کودکان کم تر از 18 سال سن و پدر و مادر فرزندی که در سوئد زندگی می کند باشد. اعضای خانواده در سوئد باید اجازه اقامت دائم دریافت کنند.

بستگان نزدیک:

در موارد خاص شما می توانید این نوع از اجاز اقامت را دریافت کنید. اجازه اقامت برای حرکت به سوی بستگان نزدیک یکی دیگر از روش های مهاجرت به سوئد برای کسی است که با شما در این کشور زندگی می کند. برای مثال، اگر شما بیش از 18 سال سن دارند و پدر و مادر شما در اینجا زندگی می کنند.

شما باید قادر باشید ثابت کنید که شما قبلا با هم زندگی میکرده اید، بلافاصله بعد از آن که بستگان نزدیک شما به سوئد نقل مکان کردند شما باید درخواست خود را ارسال کنید که از لحاظ اجتماعی و احساسی نشان دهد که به یکدیگر وابسته هستند و این باعث می شود که بدون آنها و جدا از هم زندگی برای شما سخت است.

درخواست باید با بیشترین سرعت ممکن پس از نقل مکان بستگان شما و دریافت اجازه اقامت دائم سوئد ارسال گردد. به طور کلی، ممکن است دریافت اجازه اقامت در صورتی که یک مدت طولانی از اقامت آنها گذشته باشد، یا در صورتی که وابستگی خود را نسبت به نقل مکان آنها به سوئد را اعلام نکنید ممکن نباشد.

اخذ اقامت و مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل یا مهاجرت تحصیلی:

اگر شما در حال رفتن به این کشور به منظور ادامه تحصیل هستید شما نیاز به یک ویزا یا اجازه اقامت سوئدی نیاز دارید.

توصیه ما به همه دانش آموزان که توسط دانشگاه سوئدی پذیرفته شده اند برای اخذ ویزای خود در اسرع وقت اقدام کنند. زیرا تراکم دانش آموزان برای اخذ ویزا هر ساله قبل از نیمسال دوم در پاییز وجود دارد. که توسط سازمان مهاجرت سوئد، نه سفارت گرفته می شود. شما باید از زمان مناسب برای اخذ ویزا آگاه باشید.

با توجه به نیروی انسانی محدودیت در طول ماه های ژوئیه و اوت در سفارت وجود دارد، محدودیت به علت زمان لازم برای مصاحبه پذیرش است.

دانشجویان دکترا در سوئد:

قوانین جدید نیز برای دانشجویان دکترا بین المللی در سوئد وجود دارد، که دریافت اقامت دائم در این کشور و پس از اتمام دکتری را آسان تر می کند. با توجه به مقررات جدید، دانشجویان تحصیل در سوئد مقطع دکترا که در به مدت چهار تا هفت سال گذشته مشغول به تحصیل بوده اند قادر هستند در صورت واجد شرایط بودن برای دریافت اجازه اقامت دائم اقدام کنند.

سیروس احمدی
سیروس احمدی
سیروس احمدی با نزدیک به یک دهه تجربه در امور مهاجرت کشور استرالیا و نیوزلند بعنوان کارشناس رسمی مهاجرت کشور استرالیا با کد شناسه MARN:0854826 و کارشناس رسمی مهاجرت نیوزلند میباشند. بعنوان مشاور مهاجرت امور مهاجرت خدمات مشاوره خود را علاوه بر متقاضیان، بصورت هفتگی از طریق رادیو نشاط استرالیا و همایش های سالیانه در ایران برگزار میگردد. دفاتر مرکزی ایشان در استرالیا سیدنی شرکت Go to Australia Ltd و در ایران با نام شرکت "مهاجران خوش آتیه" شناخته میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


استفاده از مطالب وبسایت با ذکر نام شرکت کاریابی بین المللی مهاجران خوش آتیه مجاز است | نقشه سایت