چگونه ویزای توریستی کانادا بگیریم؟

کانادا را می توانیم یکی از بهترین گزینه ها برای تفریح و مسافرت بدانیم. این کشور به قدری جاذبه دارد که تمام افراد و سلیقه ها را مجذوب خودش می کند. با وجود اینکه کانادا کشوری سردسیر است؛ اما سالانه افراد زیادی برای بازدید از این کشور بی نظیر به کانادا سفر می کنند. با سفر به کانادا شما می توانید طبیعت زیبا و فوق العاده این کشور را ببینید، در جنگل های بارانی قدم بزنید، تا دلتان می خواهد اسکی بازی کنید، غذاهای خوشمزه کانادایی ها را بچشید، مردم مهربان کانادا را از نزدیک ببینید، در فستیوال ها و جشنواره های موسیقی کانادایی شرکت کنید و از امکانات فوق العاده شهرهای کانادا استفاده کنید.

سفر به کانادا به آن دسته از افرادی که عاشق زیبایی های طبیعت هستند، به شدت توصیه می شود. در کانادا حیواناتی چون خرس قطبی، گوزن، سمور آبی و حیواناتی را می بینید که در دیگر نقاط جهان کمیاب هستند. باید این را بدانید که در کانادا، شما می توانید شفق های قطبی را تماشا کنید و عظمت آبشارهای نیاگارا را از نزدیک ببینید. خلاصه اینکه سفر به کانادا، تجربه ای است که همواره طعم آن زیر زبان حافظه شما ماندگار خواهد شد!

انواع مختلف ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی نیز به 3 دسته تقسیم می شود:

1 » ویزای سینگل کانادا

ویزای سینگل کانادا یا Single Entry، ویزایی است که هدف و زمان آن کاملا مشخص است. معمولا اعتبار ویزای سینگل 6 ماه است. این ویزا، به ویزای «یک بار ورود» معروف است. اگر شما قصد شرکت در کنفرانس یا همایش خاصی را داشته باشید، این ویزا برای شما صادر می شود. با داشتن ویزای سینگل، شما یک بار به خاک کانادا وارد می شوید و تاریخ مشخصی برای خروج از کانادا برای شما مشخص می شود که باید تا پیش از فرا رسیدن زمان خروج، از کانادا خارج شوید. ویزای سینگل کانادا، به شما اجازه تنها یک بار وارد شدن به کانادا را می دهد. پس از خروج از کانادا، مجددا نمی توانید به این کشور وارد شوید. برای ورود مجدد به کانادا باید برای دریافت مجدد ویزای سینگل خود اقدام کنید.

2 » ویزای مالتیپل کانادا

نوع دیگر ویزای توریستی کانادا، ویزای مولتیپل یا Multiple Entry است. ویزای مولتیپل کانادا به «ویزای مولتی» و «ویزای چند بار ورود» نیز معروف است. ویزای مالتیپل کانادا، یک ویزای بلند مدت توریستی است. با داشتن این ویزا، شما اجازه دارید که تا زمان اعتبار پاسپورتی که با آن درخواست ویزا داده اید بدون محدودیت سفر کنید و هر بار به مدت 6 ماه در این کشور اقامت داشته باشید. تا زمانی که پاسپورت شما اعتبار داشته باشد، ویزای مولتی شما نیز اعتبار خواهد داشت.در حالت کلی اعتبار این ویزا 10 سال است اما از آنجایی که دفترچه های پاسپورت ما ایرانی ها، اعتباری 5 ساله دارد؛ در نتیجه ویزای مولتیپل شما نیز 5 سال اعتبار خواهد داشت. به همین دلیل است که به ویزای مولتیپل کانادا، ویزای بلند مدت یا ویزای 5 ساله گفته می شود. ویزای مولتیپل، یکی از جذاب ترین انواع ویزای کانادا است.

3 » سوپر ویزای کانادا

اگر فردی اقامت دائمی کانادا را داشته باشد و والدینش بخواهند او را ببینند، باید سوپر ویزای کانادا را دریافت کنند. البته شخص باید درآمد سالانه بالای 24 هزار دلار داشته باشد. اعتبار سوپر ویزای کانادا، 10 سال است و بعد از 10 سال، باید مجددا تمدید شود. پدر بزرگ و مادر بزرگ شهروند دائمی کانادا نیز می توانند از این طریق به کانادا سفر کنند. افرادی که سوپر ویزای کانادا را داشته باشند، در هر بار ورود به این کشور، می توانند تا 2 سال در خاک کانادا بمانند؛ اما بعد از 2 سال باید از کشور خارج شوند.

با توضیحات بالا، شما با تفاوت انواع ویزاهای توریستی کانادا آشنا شدید.

اگر قصد دارید زیاد به این کشور سفر کنید، ویزای مولتیپل یا ویزای چند بار ورود این کشور را تهیه کنید؛ اما اگر می خواهید فقط یک بار به این کشور سفر کنید و بعد از بازدید از جاذبه های آن به کشور خود برگردید، ویزای سینگل کانادا یا ویزای یکبار ورود این کشور را دریافت کنید.

در ادامه این مطلب، تمام نکات لازم برای دریافت ویزای توریستی کانادا را می خوانید.

چگونه ویزای توریستی کانادا را دریافت کنید؟

دولت کانادا، قوانین و مقررات خاصی برای ورود به کانادا وضع کرده است. برای اینکه بتوانید ویزای توریستی کانادا را دریافت کنید، باید با شرایط و مراحل اصلی دریافت ویزا آشنا باشید.

مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا؟


1. پیش نیازهای درخواست ویزای توریستی کانادا

در اولین مراحل دریافت ویزای توریستی کانادا، شما باید درخواست دهید تا ویزای توریستی کانادا برای شما صادر شود. برای این کار، هم می توانید به صورت آنلاین در وب سایت سفارت کانادا درخواست دهید و هم می توانید به صورت حضوری به سفارت کانادا مراجعه کنید.

توجه داشته باشید برای ثبت درخواست آنلاین به کارت پرداخت (کردیت کارت) و اسکن مدارک نیاز خواهید داشت

2. تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی کانادا

توصیه مهم: پیش از تکمیل فرم ویزای توریستی کانادا راهنمای آنرا بصورت کامل مطالعه بفرمایید و تا جاییکه امکان دارد اطلاعات را بصورت دقیق و بدون هیچگونه غلط نوشتاری و ارائه اطلاعات غیر واقعی وارد نمایید

در صورتی که ویزای شما به دلیل عدم ارائه اطلاعات درست رد شود هزینه پرداختی به شما بازگردانده نخواهد شد.

3. روش های پرداخت هزینه ویزای توریستی کانادا

شما به سه روش میتوانید هزینه های ویزای توریستی را پرداخت کنید:

1. از طریق کردیت کارت (معمولا بصورت آنلاین صورت میگیرد و میبایست در وبسایت اداره مهاجرت کانادا این کار انجام شود)

2. پرداخت بانکی (میبایست رسید واریز را به سفارت تحویل دهید)

3. پرداخت حضوری (در صورتی که صدور ویزا در خود سفارت انجام شود)

4. ثبت نهایی درخواست ویزای توریستی کانادا

با پرداخت هزینه (معمولا آنلاین) درخواست شما ثبت نهایی میشود و یک شماره پیگیری برای شما صادر خواهد شد

5. رهگیری درخواست با کد پیگیری

در این مرحله شما میتوانید از طریق کد پیگیری که در مرحله قبل دریافت نموده اید روند صدور یا رد شدن ویزا را پیگیری نمایید

در حال حاضر، سفارت کانادا در ایران تعطیل شده است و شما برای دریافت ویزا، باید آنلاین کارهای ویزای خود را انجام دهید یا از طریق نمایندگان قانونی کانادایی ها در ایران اقدام کنید. هم چنین می توانید به سفارت کانادا در کشورهای همسایه مراجعه کنید و مراحل قانونی دریافت ویزا را طی کنید. در حال حاضر، نزدیک ترین سفارت کانادا به ایران، در آنکارا است. شما بدون نیاز به داشتن ویزای ترکیه، می توانید وارد این کشور شوید و با مراجعه به پایتخت ترکیه، برای دریافت ویزای توریستی کانادا به سفارت کانادا مراجعه کنید.

قبل از اینکه به سفارت کانادا در ترکیه مراجعه کنید، باید در وب سایت سفارت کانادا ثبت نام کنید. بعد از اینکه ثبت نام کردید، باید فرم درخواست ویزای توریستی را پر کنید. بعد از پر کردن و امضای این فرم، به شما وقت ملاقات حضوری داده می شود. در ملاقات حضوری، شما باید مدارک شناسایی و دیگر مدارک موردنیاز را به همراه داشته باشید و به سفارت کانادا تحویل دهید. هم چنین از شما سوالاتی پرسیده می شود و مصاحبه حضوری انجام خواهد شد.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای توریستی کانادا

از آنجا که سفارت کانادا در ایران قرار ندارد، شما باید در هنگام تهیه مدارک خود دقت کنید تا تمام مدارک لازم برای دریافت ویزا را به درستی تهیه کنید. شما برای دریافت ویزا باید مدارک شناسایی، مدارک مالی، مدارک اسناد ملکی و مدارک شغلی خود را به همراه داشته باشید.

1 » مدارک شناسایی:

شما شامل شناسنامه، گذرنامه، کارت ملی، عکس 4/5*3/5 تمام رنگی با پس زمینه سفید، سند ازدواج و فرم اطلاعات فردی است. اگر صاحب فرزند هستید و بدون همسرتان قصد سفر به کانادا را دارید، برای همراهی فرزندتان باید رضایت نامه محضری همسرتان را نیز داشته باشید. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که مدارک شما باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی ترجمه شود؛ زیرا برای کارشناسان سفارتخانه باید قابل بررسی باشد.

2 » مدارک تمکن مالی:

برای ارائه مدارک مالی شما باید از طرف بانک، نامه مبتنی بر تمکن مالی را داشته باشید. این نامه، گواهی می دهد که شما از نظر مالی، در رفاه هستید و می توانید از پس هزینه های سفر خود برآیید. نامه تمکن مالی باید توسط سازمان امور بین الملل بانکها تایید شود و دارای مهر این سازمان باشد. هم چنین باید گردش حساب بانکی خود را در 4 ماه اخیر از بانک بگیرید و به سفارت کانادا ارایه کنید.

3 » مدارک دارایی:

شما باید مدارک ملکی خود را نیز به سفارت کانادا ارائه دهید تا آنها، وضعیت اسکان شما در کانادا را بررسی کنند. اگر از طرف شخصی، دعوت نامه دریافت کرده اید، باید آن را به سفارت کانادا نشان دهید. اگر در کانادا، هتل رزرو کرده اید، باید برگه رزرو هتل را به همراه داشته باشید. هم چنین از شما خواسته می شود که برنامه سفر خود را شرح دهید؛ در نتیجه از قبل باید به روزهای سفر خود به کانادا فکر کنید و برنامه ریزی داشته باشید. راستی، شما باید بلیط رفت و برگشت به کانادا یا برگه رزرو بلیط سفر به کانادا را همراه خود داشته باشید.

4 » مدارک شغلی و کاری:

هم چنین برای دریافت ویزای کانادا، شما باید مدارک شغلی خود را به همراه داشته باشید. از شرکت محل کار خود بخواهید که گواهی اشتغال به کار شما را روی سربرگ بنویسند. در گواهی اشتغال به کار، باید اطلاعات مهمی چون تاریخ شروع به کار، عنوان شغلی، درآمد ماهیانه، نام مدیر شرکت و مدت زمان موافقت شده با مرخصی فرد ذکر شود. گواهی اشتغال به کار شما، باید به زبان انگلیسی ترجمه شود. به علاوه باید فیش حقوقی دو ماه آخر خود را به همراه ترجمه آن به سفارت تحویل دهید. اگر کارمند هستید، باید حکم کارگزینی و ترجمه انگلیسی آن را به همراه داشته باشید. هم چنین باید لیست بیمه دو ماه آخر و ترجمه آن به زبان انگلیسی را با خود به سفارت ببرید. شرکتی که در آن کار می کنید، باید اعتبار مالی قابل قبولی داشته باشد، به همین دلیل است که سفارت کانادا از شما می خواهد ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده، نامه تمکن مالی شرکت از طرف بانک و ریزپرینت چهار ماه آخر شرکت خود را تهیه کنید و به سفارت کانادا ببرید.

شما باید تمام این مدارک را در زمان مراجعه حضوری و مصاحبه به همراه داشته باشید. برای ترجمه مدارک خود می توانید از دفترخانه های اسناد رسمی و دارالترجمه ها کمک بگیرید. پس از تحویل مدارک و مصاحبه و انگشت نگاری، باید به ایران بگردید و منتظر باشید تا نتیجه نهایی صدور ویزا به شما اعلام شود. بعد از اینکه ویزای توریستی کانادا برای شما صادر شد، باید برای تحویل آن، به سفارت کانادا مراجعه کنید. وقتی ویزای توریستی کانادا را دریافت کردید، می توانید با خیال راحت به این کشور زیبا سفر کنید و 6 ماه در کانادای زیبا و پیشرفته اقامت داشته باشید.

آدرس اینترنتی وب سایت سفارت کانادا

هزینه ویزای توریستی کانادا چقدر است؟

در صورتی که قصد پرداخت هزینه ویزای توریستی کانادا را دارید توجه داشته باشید در صورتی که درخواست شما برای ویزای توریستی بصورت صحیح ثبت نشده باشد ویزا شما رد (ریجکت) شده و هزینه پرداختی به شما بازگردانده نخواهد شد.

هزینه دولتی ویزای توریستی نرمال (معمولی کانادا) و ویزای توریستی مولتیپل 185 دلار کانادا است.

مدت زمان دریافت ویزای توریستی کانادا؟

اگر قصد سفر به کانادا را دارید، بهتر است 3 ماه قبل از سفر، برای دریافت ویزای توریستی خود اقدام کنید. مدت زمان لازم برای صدور ویزای کانادا، حداقل 2 ماه است. در طول این مدت، مدارک شما بررسی می شود واز فیلترهای مختلف عبور می کند.

مصاحبه اخذ ویزای توریستی کانادا در سفارت

سوالات مصاحبه حضوری، معمولا درباره وضعیت اشتغال شما، میزان درآمدتان، میزان ملک و دارایی های شما است.

در انتها نیز انگشت نگاری انجام می شود و شما باید هزینه های لازم برای دریافت ویزا را پرداخت کنید.

جلسه مصاحبه حضوری یا تلفنی ترسناک نیست!

اگر برای مصاحبه حضوری به سفارت دعوت شدید یا از طرف سفارت کانادا با شما تماس تلفنی گرفته شد، در ابتدا خوشحال شوید؛ زیرا این موضوع نشان می دهد که مدارک شما مورد تایید سفارت بوده است و مراحل بررسی ویزای شما به انتها و اخذ ویزا نزدیک شده است. در مصاحبه حضوری یا تلفنی، مسئول مهاجرت به کانادا از شما سوالاتی می پرسد و شما باید با آرامش و صداقت به این سوالات پاسخ دهید. نیازی نیست بترسید؛ فقط با اعتماد به نفس و محکم به سوالات او پاسخ دهید.

نکات مهم برای دریافت سریع ویزای توریستی کانادا

وقتی برای دریافت ویزای توریستی کانادا اقدام می کنید، باید بتوانید کارشناسان و مسئولان مهاجرت را متقاعد کنید تا با درخواست گرفتن ویزای شما موافقت کنند. در هنگام صحبت کردن و مصاحبه با مسئولان سفارت، نکات زیر را به یاد داشته باشید:

1. به مسئول امور مهاجرت کانادا این اطمینان را بدهید که بعد از اتمام مهلت ویزای خود از کشور کانادا خارج می شوید.

2. تعهدنامه ای مبتنی بر عدم اشتغال یا تحصیل در مدت اقامت به سفارت بدهید.

3. با کمک مدارک مالی و سند ملکی خود، به مسئول کانادا نشان دهید که توانایی تامین مخارج خود را دارید و می توانید در طول مدت اقامت در کانادا، بر پول و سرمایه خود تکیه کنید.

4. گواهی سلامت خود را به سفارت کانادا نشان دهید تا مطمئن شوند که شما هیچ گونه بیماری خطرناکی ندارید.

5. عدم سوء پیشینه کیفری خود را به سفارت نشان دهید. با این کار، آنها متوجه می شوند که شما هیچ گونه خطر امنیتی و انسانی برای دولت کانادا و شهروندان این کشور نخواهید داشت.

6. با مسئولان سفارت کانادا با ادب و احترام حرف بزنید. اگر مشکلی داشتید، به جای آشفتگی و دعوا کردن، سعی کنید برای حل آن مشکل از دیگران کمک بخواهید.

سوالات متداول برای اخذ ویزای توریستی کانادا

چرا درخواست ویزا رد میشود (ریجکت

مسلما هیچ کس دوست ندارد که درخواست ویزای توریستی اش رد شود؛ زیرا معمولا هر کس برای روزهای آینده اش برنامه ریزی کرده است. به علاوه، برای انجام مراحل اخذ ویزای توریستی، پول زیادی پرداخت می شود و در صورت رد شدن درخواست گرفتن ویزا، این پول به افراد باز نمی گردد. در نتیجه رد شدن درخواست ویزا یا ریجکت شدن آن، از نظر بار روانی، هزینه، انرژی و نامناسب، نامطلوب است.

دلایل زیر، از جمله عواملی هستند که باعث رد شدن درخواست ویزای توریستی شما می شوند:

داشتن خویشاوندان در کانادا. خوب؟ یا بد؟

1؟

  • وقتی مسئول مهاجرت در سفارت کانادا مشاهده می کند که شما در کشور کانادا، اقوام و خویشاوندان زیادی دارید و در ایران، وابستگی خویشاوندی زیادی ندارید، شک می کند که آیا به کشورتان باز می گردید یا خیر؟ و درخواست ویزای توریستی شما را رد می کند. مثلا فرض کنید شخصی خواهر و برادری دارد که در کانادا زندگی می کنند و پدر و مادرش هم از دنیا رفته اند. اگر این فرد با ویزای توریستی به کانادا برود، این احتمال وجود دارد که همانجا بماند و به ایران برنگردد؛ زیرا وابستگی خانوادگی این فرد در کانادا بیشتر از ایران است.

  • وقتی زمان سفر شما با اهدافتان متناسب نباشد، این احتمال وجود دارد که شما نتوانید ویزای توریستی کانادا را دریافت کنید. مثلا اگر می خواهید در سال آینده کنکور دهید ولی یک سال مانده به کنکور قصد سفر به کانادا را کنید، این موضوع عدم تناسب و عدم صداقت را در صحبت های شما نشان می دهد.
  • چنانچه سابقه سفر شما مناسب نباشد و نتوانسته باشید به دیگر کشورها سفر کنید، این موضوع روی روند پذیرش درخواست ویزای شما تاثیرمنفی می گذارد.
  • اگر وضعیت شغلی شما در ایران مناسب نباشد، مسئولان سفارت از توانایی مالی شما برای پرداخت هزینه های سفر مطمئن نخواهند بود و درخواست اخذ ویزای شما را رد می کنند. اگر دارایی کافی نداشته باشید یا مانده حساب شما به اندازه نباشد، درخواست دریافت ویزای شما رد می شود.
  • یکی از موضوعاتی که باعث می شود شما راحت و سریع ویزای کانادا را دریافت کنید، داشتن دعوت نامه از سوی فرد مقیم کانادا است. شرایط مالی و شغل شخص دعوت کننده بررسی می شود. اگر این شخص تمکن مالی مناسب برای تامین هزینه ها را نداشته باشد، درخواست ویزای توریستی مهمان او یعنی شما نیز رد می شود.
  • اگر در گذشته رفتاری مخاطره آمیز انجام داده باشید که باعث آسیب رسیدن به دیگران شده باشد، این موضوع روی روند دریافت ویزای شما تاثیر منفی می گذارد.

بعد از اینکه درخواست شما رد شد، نامه ای به دست شما می رسد و مواردی که در پرونده شما وجود دارد و موجب ریجکت شدن درخواست ویزای شما شده است، تیک می خورد تا متوجه شوید که ایراد کار از کجا بوده است. اگر درخواست ویزای توریستی شما رد شد، می توانید برای تجدید نظر مسئولان سفارت و بررسی دوباره شرایط شما درخواست بدهید. شما باید نامه ای رسمی با عنوان نامه ریجکتی بنویسید و برای سفارت بفرستید. نامه اعتراض شما به رد درخواست ویزای توریستی کانادا، باید به گونه ای نوشته شود که با رعایت ادب و احترام، دلایل کافی و مناسبی را بیان کند و طرف مقابل را به خوبی متقاعد کند که با درخواست ویزای شما موافقت کند. سپس باید این نامه را به آدرس ایمیل سفارت کانادا ارسال کنید. اگر مدارک جدید و معتبری برای اثبات حرفهای خود دارید، آنها را نیز به ایمیل خود الصاق کنید و سپس برای سفارت ارسال کنید.

بهترین زمان برای سفر به کانادا چه زمانی است؟

کانادا در تمام فصول سال، زیبا و دیدنی است. هر زمان به این کشور سفر کنید، از تماشای طبیعت زیبا و جاذبه های این کشور لذت می بردید. در فصل بهار و تابستان، هوا مطبوع است و گردشگران زیادی به این کشور سفر می کنند. تابستان، شلوغ ترین فصل گردشگری کانادا است. زمانی که تعداد گردشگران در یک کشور زیاد باشد، هزینه رستوران ها و هتل ها بالا می رود. در نتیجه اگر می خواهید سفری ارزان قیمت تر را تجربه کنید، در پاییز به کانادا بروید. در پاییز می توانید طبیعت فوق العاده کانادا را با پرداخت هزینه ای کمتر مشاهده کنید و در این کشور اسکان داشته باشید. در این فصل، سرمای هوا به قدری نیست که شما را اذیت کند. اگر به ورزش های زمستانی مانند اسکی علاقه دارید، در فصل زمستان به کانادا سفر کنید.

نکته ای که در انتهای مطلب لازم است برای شما بیان کنیم این است که امکان پرواز مستقیم از ایران به کانادا وجود ندارد و شما باید از ایرلاین های اروپایی و عربی برای رفتن به کانادا استفاده کنید. در بعضی از اوقات سال، قیمت بلیط های کانادا تخفیف می خورد و شما می توانید از این تخفیف ها استفاده کنید و بلیط هواپیمای خود را با هزینه ای مناسب و منطقی خریداری کنید.

در این نوشته با مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا آشنا شدید و دانستید برای این کار، باید اصول اخذ ویزای توریستی کانادا را به خوبی رعایت کنید. از اینکه تا انتهای این نوشته با ما همراه بودید از شما متشکریم. امیدواریم سفری عالی به این کشور زیبا داشته باشید و از حضور در کانادا لذت ببرید.

سیروس احمدی
سیروس احمدی
سیروس احمدی با نزدیک به یک دهه تجربه در امور مهاجرت کشور استرالیا و نیوزلند بعنوان کارشناس رسمی مهاجرت کشور استرالیا با کد شناسه MARN:0854826 و کارشناس رسمی مهاجرت نیوزلند میباشند. بعنوان مشاور مهاجرت امور مهاجرت خدمات مشاوره خود را علاوه بر متقاضیان، بصورت هفتگی از طریق رادیو نشاط استرالیا و همایش های سالیانه در ایران برگزار میگردد. دفاتر مرکزی ایشان در استرالیا سیدنی شرکت Go to Australia Ltd و در ایران با نام شرکت "مهاجران خوش آتیه" شناخته میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


استفاده از مطالب وبسایت با ذکر نام شرکت کاریابی بین المللی مهاجران خوش آتیه مجاز است | نقشه سایت